srovnání ryb

Srovnání filet z tresky: Dva výrobky v testu pohořely, klamaly obsahem masa

Treska - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 14. 1. 2021 13:47
13.1. 2021 13:40
Téma:

Češi nejsou národem příliš velkých milovníků ryb, sem tam si pokrm z nich ale dopřeje téměř každý z nás. Když už na to přijde, většina zákazníků preferuje mražené filety či tzv. filé z mořských ryb. Oblíbenou je mimo jiné i treska. Organizace dTest proto provedla srovnání mražených tresčích filet a filé, aby zjistila, které jsou nejkvalitnější. Většinou si vedly dobře, dva výrobky ale v jedné kategorii propadly.

Jedna ryba a pokaždé chutná jinak. Spotřebitelskou organizaci dTest při srovnávání mražených filet a filé z tresky zajímalo, zda a jak se osm vzorků od různých výrobců liší v chuti či obsahu masa. 

 

Ochutnávka dopadla vcelku úspěšně. Filety získaly v průměru 74 % a filé 77 %. Hodnotitelé se zabývali vzhledem, vůní i samotnou chutí. Všechny vzorky přitom byly připraveny stejným způsobem, aby bylo srovnání co nejpřesnější.

 

Přestože si všechny výrobky vedly relativně dobře, nejlepší hodnocení získal produkt Albert Treska aljašská, který ve všech parametrech obdržel jedničku a žádnou kritickou poznámku. Výrobky, které si nevedly až tak dobře, měly problémy s chutí či konzistencí.

 

 

Ve druhé části dTest testoval obsah rybího masa. Při jeho zpracování se do masa může dostat přebytečná voda. Množství rybího masa laboratoř zkoumala výpočtem z naměřených hodnot obsahu bílkovin, tuku, popela a vody. Poté ověřovala, jakému množství masa naměřené hodnoty odpovídají.

 

Ne všechny výrobky si v této kategorii vedly dobře. Nejlépe dopadlo filé Mylord Premium Aljašská treska a z filetů Lidl/Ocean Sea Alaska Pollock Fillets. Naopak produkty Penny/Grand Mare Filety z aljašské tresky a Frigo Aljašská treska měly příliš nízké hodnoty, kterými podle dTestu klamaly zákazníky. Dostaly za to proto nedostatečné hodnocení.

 

"Výsledky takových zjištění vždy bereme velmi vážně, proto jsme bezprostředně po zveřejnění výsledku zadali k důkladné analýze několik vzorků dvěma nezávislým laboratořím. Podle výsledků těchto testů se rozhodneme o dalším postupu. Současně jsme od první chvíle v kontaktu s dodavatelem. V každém případě je třeba říci, že na základě našich průběžných kontrolních mechanismů odpovídají všechny vzorky příslušným právním předpisům," sdělil redakci TN.cz mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.

 

 

"Naše společnost je držitelem certifikátu mezinárodního standardu bezpečnosti potravin IFS a v rámci této normy máme nastavenou kontrolu vstupních surovin do našich výrobků. Dle protokolu laboratoře SVÚ Praha byla tato surovina v ukazateli množství masa v pořádku (92% masa)," reaguje na test společnost Frigoexim.

 

"Nastalá situace nás ale velmi mrzí, proto pozastavíme veškerou surovinu, ze které vyrábíme tento výrobek, necháme opět zkontrolovat obsah masa v certifikované laboratoři a v případě nepříznivého výsledku vše stáhneme z trhu a vrátíme našemu dodavateli," uvedla.

 

 

V poslední části se zkoumala přítomnost těžkých kovů, jako je olovo, rtuť, kadmium a arzen. Výsledky v tomto případě dopadly dobře, ani jeden z výrobků nepřekročil předepsané limity.

 

Kontrole podlehly i informace uvedené na obalu, zejména čistá hmotnost masa. Balení se nechalo volně rozmrazit a poté se převážilo samotné maso.

 

"V ideálním případě by měla váha ukázat stejné číslo, které uváděl obal. Ne vždy tomu tak ale bylo. U pětice filetů a dvou filé byla skutečná váha nižší. Ve všech případech se ale rozdíl po zohlednění nejistoty měření vešel do 6% záporné hmotnostní odchylky tolerované vyhláškou," uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Související témata:
TN.cz