Zásilky z Polska

Srpen ve znamení masa se salmonelou. Kontroly ho odhalily dvě tuny!

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 13:21
3.9. 2019 12:51
Téma:

Téměř dva tisíce kilogramů masa nakaženého salmonelou odhalily srpnové kontroly veterinářů. Ve všech případech se jednalo o kuřecí maso dovezené ze zahraničí.

Podle Státní veterinární správy bylo maso nakažené salmonelou dovezeno z Polska. Celkem čtyři zásilky obsahovaly osmnáct set osmdesát pět kilogramů kuřecího.

 

Staženo z prodeje ale nebylo všechno - než testy v laboratořích odhalily nákazu, téměř šest metráků už skončilo u spotřebitelů. Vůči čtyřem distributorům kontaminovaného kuřecího masa začala platit mimořádná veterinární opatření.


Podle Státní veterinární správy jde o distributory z Kostelce na Hané, Turnova, Nového Jičína a Frenštátu pod Radhoštěm. Salmonela přitom může způsobit velmi vážné zdravotní potíže.

 

"Průjmy, zvracení, bolesti břicha - to jsou první příznaky, potom dojde, když se bakterie dostanou do krevního oběhu i na vysoké teploty," vypočítává lékař Lubomír Nečas.

 

 

Případů, kdy do České republiky bylo dovezeno maso nakažené salmonelou, byly v letošním roce už desítky. Mimořádná veterinární opatření byla přijata od poloviny dubna u jedenatřiceti dovozců. Snad jedinou dobrou zprávou je, že množství závadného masa klesá - například v červenci to bylo v porovnání se srpnem více než dvojnásobné množství.

pez TN.cz