americká armáda

Stáhneme vojáky z Iráku, napsal generál USA. Pentagon to popřel

Americké jednotky se stáhnou ze severní Sýrie
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
6.1. 2020 22:52
Téma:

Spojené státy měly v pondělí oznámit Iráku, že stáhnou vojáky z jeho území. Vyplynulo to z dopisu, který poslal americký generál úředníkovi z íráckého ministerstva obrany. Pentagon ale spekulace o stažení jednotek popřel. Armáda se posléze omluvila, že dopis byl omyl.

Zpráva se objevila v pondělí večer v zahraničních médiích. Agentura Reuters uvedla, že američtí vojáci se z Iráku stáhnou v následujících dnech až týdnech. "Z úcty ke svrchovanosti Iráku přeskupí koalice své síly, aby se připravila na další pohyb," stálo v dopise, který měl americký generál William Seely poslat iráckému ministerstvu obrany.

 

"Respektujeme vaše rozhodnutí o našem odchodu," napsal. Pravdivost dopisu měl potvrdit jak americký úředník, tak irácký vojenský zdroj. Pentagon ale uvedl, že autenticitu nemůže potvrdit.

 

 

 

Jiný americký úředník, který působí v iráckém hlavním městě Bagdádu, řekl pro CNN, že se jedná pouze o oznámení o přesunu vojáků z jednoho místa na druhé v rámci regionu. "Zejména dnes večer přes Bagdád poletí mnoho vrtulníku. Jsme v kontaktu s iráckými bezpečnostními silami a přestože se naše výcviková mise pro boj s Islámským státem zastavila, věříme, že budeme moci tuto operaci brzy obnovit," uvedl.

 

Nejvyšší americký generál Mark Milley označil dopis za chybu a dodal, že jeho obsah byl špatně zformulovaný. Proto z něj nesprávně vyplynulo, že Spojené státy stahují jednotky z Iráku. "Tento dopis byl jenom návrh. Byl to omyl. Nebyl podepsaný a neměl být odeslán. Ke stažení vojáků nedojde," uvedl pro CNN. Připustil však, že se nešťastný dopis dostal do rukou Iráčanů. 

Související témata:
TN.cz