Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kauza Huawei

Ministr Petříček se pustil do Číňanů kvůli "kauze Huawei"!

Tomáš Petříček
Zdroj: ČTK
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Zveřejňovat obsah z neformálních jednání není šťastné, řekl na čtvrteční tiskové konferenci čínskému velvyslanci Čang Ťien-minovi český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Reagoval tak na čínské vyjádření k předvánoční schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně varování před výrobky firem Huawei a ZTE.

Petříček věří, že se podobná nedorozumění nebudou opakovat a věc považuje za uzavřenou. Doporučil také čínskému velvyslanci, aby ambasáda stáhla ze svých facebookových stránek příspěvek, ve kterém komentovala obsah prosincové schůzky Čanga s Babišem (ANO).

 

"Panu velvyslanci jsem sdělil, že interpretování a zveřejňování obsahu neformálních jednání nepovažuji za šťastné. Věřím, že naše společné jednání napomohlo, aby se podobná nedorozumění v budoucnu nestávala," řekl Petříček novinářům po schůzce s Čangem. "S panem velvyslancem jsme se shodli, že se chceme soustředit na pozitivní spolupráci, a tím považuji tuto záležitost za uzavřenou," doplnil.

 

Babiš se s čínským velvyslancem sešel před Vánocemi. Čínská ambasáda poté v prohlášení uvedla, že varování před čínskými technologiemi se nezakládá na skutečnosti a že čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb. Babiš označil prohlášení čínského velvyslance o obsahu jejich schůzky za lež, česká vláda podle něj žádnou chybu neudělala.

 

 

Petříček zdůraznil, že česká vláda musí chránit bezpečnost občanů. "Nemůžeme dovolit, aby případné napadení informační infrastruktury nebo významných informačních systémů mělo dopad na bezpečnost a fungování České republiky jako suverénního státu," řekl Petříček.

 

Kvůli tomu Česko zřídilo Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který v prosinci varování před výrobky čínských firem vydal. Vláda podle ministra zahraničí bere toto varování vážně.

 

Čínský velvyslanec dle Kubery uznal chybu v komunikaci s Babišem

 

Ambasador Čang Ťien-min podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) označil za chybu, že se na sociální síti vyjádřil k předvánoční schůzce s premiérem Andrejem Babišem. Kubera to po čtvrteční schůzce s čínským velvyslancem řekl novinářům.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

pan tn.cz / ČTK