ZÁPLAVY V ČESKU

Škody na Frýdlantsku jdou do desítek milionů, hladina řek je zvýšená

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 30. 6. 2020
Téma:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před povodněmi v některých oblastech Pardubického, Středočeského a Olomouckého kraje. Některé řeky jsou ale stále na druhém povodňovém stupni. Povodně na Frýdlantsku vyšly na desítky milionů korun.

K celkem 21 událostem s souvislosti s povodněmi vyjeli hasiči z Pardubického kraje mezi pondělní šestou večer a úterní šestou ráno. Voda večer stoupla v Komárově. Přes poldr v Ostřetíně přetékala voda a vlévala se do okolních polí. "Domy, u nichž hrozilo zatopení, jsme postupně zastavěli pytli s pískem, dále jsme prováděli celou noc monitoring Lodrantky a silnice v Dolní Rovni byla kvůli vodě zcela uzavřena," řekl řídící důstojník hasičů Pavel Bér.

 

 

Povodňová pohotovost platí v některých oblastech Pardubického a Královéhradeckého kraje do středečního poledne. "Na Orlici, Tiché Orlici, Novohradce a Chrudimce je nyní 2. SPA (stupeň povodňové aktivity), přičemž Orlice v Týništi nad Orlicí a Novohradka v Úhřeticích jsou na hranici 2. a 3. SPA. Kulminaci očekáváme kolem poledne. Loučná v Dašicích je na 1. SPA, očekáváme dosažení 2. SPA a kulminaci v noci," popsali meteorologové.

 

Aktuální výstraha ČHMÚ: 

 

Nízký stupeň nebezpečí, tedy povodňová bdělost, platí také do středečního poledne v některých regionech Středočeského, Pardubického a Olomouckého kraje.

 

"V důsledku dotoku z horních částí povodí očekáváme vzestup hladiny středního Labe, kulminaci očekáváme těsně nad úrovní 1. SPA. Vlivem dotoku očekáváme v průběhu večera a noci vzestup hladiny ve stanici Olomouc - Nové Sady na úroveň 1. SPA," uvedl ČHMÚ v úterý krátce po poledni.

 

 

 

Už jsou také známy škody povodní na Frýdlantsku. Ty dosáhly 62,4 milionu korun. Nejhůře dopadly Hejnice, kde jsou škody odhadnuté na 18 milionu, nejsou tam ale započítané škody na soukromém majetku.
 

Na předpověď počasí z úterní Snídaně s Novou se podívejte zde:

 

Související témata:
TN.cz