epidemie koronaviru

Stále více zemí přijímá opatření vůči ČR. V některých platí zákaz vstupu

Téma:

Další státy zařadily Českou republiku mezi rizikové země. Zatímco na Kypr nesmíme vůbec, Nizozemsko do karantény posílá jen ty, kteří do země přijíždějí z Prahy. Od pátku bude problematické i cestování na Slovensko. Nutný je buď negativní test, ne starší než 3 dny, nebo karanténa.

Pokud máte zaplacený hotel na Slovensku, s trávením karantény tam nepočítejte. Turisti z rizikových zemí totiž musí nastoupit do karantény státní. Během pětidenní izolace si pak musí na vlastní náklady test pořídit.

 

"Ta státní karanténa už byla v minulosti - to znamená, že půjdou na nějakou ubytovnu, která bude samozřejmě mít úplně jinou hodnotu než jejich hotel," vysvětluje mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

 

Jestli se kontroly na hranicích zpřísní, ale zatím jasné není. "Samozřejmě musí ti lidé počítat s tím, že když budou zachyceni namátkovou kontrolou a nebudou mít negativní test, že půjdou do státní karantény," varuje Papež.

 

 

"Já jsem slíbil českému premiérovi, že udělám vše pro to, abychom nemuseli zavřít hranice mezi Českou republikou a Slovenskem. Jsem rád, že se podařilo vyjednat alespoň takováto opatření," prohlásil slovenský premiér Igor Matovič.

 

Karanténu v hotelu můžete absolvovat v Nizozemsku, to zařadilo Prahu mezi riziková místa. Netýká se to ovšem tranzitů ani přestupů na letišti. Izolaci se nevyhnete ani v případě, že máte negativní test na koronavirus.

 

 

Úplný zákaz vstupu do země lidem, kteří v posledních 14 dnech pobývali v České republice, nařídil Kypr. Opatření začne platit v pátek a nevztahuje se na obyvatele Kypru nebo jejich rodinné příslušníky. Ti ovšem musí podstoupit 14denní karanténu.

 

Změny v opatřeních proti pandemii hlásí i další země. Například ve Velké Británii se nesmějí scházet skupiny nad šest lidí. Ministr zdravotnictví apeluje na obyvatele, aby porušení pravidel okamžitě hlásili. Za porušení zákazu hrozí pokuta v přepočtu až 92 tisíc korun.

 

Velký nárůst případů zaznamenává i Francie a Španělsko. Na jihu Francie jsou povinné roušky a premiér vyzývá další oblasti, aby opatření zpřísnily.

Související témata:
Anežka Pichrtová, Kateřina Sejková TN.cz