Bydlení u rodičů

Stále více Čechů odchází od rodičů. Ceny pronájmů i kvůli covidu klesají

Mamahotel - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
15.2. 2021 5:45
Téma:

Bydlení v mamahotelech Češi příliš nefandí, v průměru se osamostatňují v 26 letech. Ještě před šesti lety bydlel v tuzemsku u rodičů každý třetí člověk mezi 26 do 30 let, dnes je to jich už pouhá pětina. K dřívejších odchodům přispívá i koronavirová pandemie, v posledních měsících totiž klesají ceny nájmů. Právě do pronajatých bytů se lidé stěhují nejčastěji.

Stále více Čechů dává přednost odchodu do pronájmu před bydlením u rodičů do vyššího věku. Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen se průměrně osamostatňují v 26 letech.

 

Samostatnému bydlení přejí současné nižší ceny nájmů. "Významně tomu přispěla i koronavirová epidemie, kdy ceny pronájmů spadly až o dvacet procent, což v přepočtu znamená úsporu v řádu několika tisíc korun měsíčně," uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.

 

Nejlepší doba na odchod od rodičů je podle 43 procent Čechů začátek vydělávání, 5 procent vidí příležitost v dovršení plnoletosti a 28 procent mladých vnímá jako ideální okamžik ukončení studií.

 

 

Ten je nejvhodnější i podle psychologů. "Čím déle děti zůstávají doma, tím jsou pohodlnější a mnohdy to vede i k tomu, že nemají snahu najít si práci a nechají se rodiči živit. Současná pandemická situace je zkouškou společného soužití nejen mezi partnery, ale i mezi rodiči a dětmi. V mnoha rodinách se vylétnutí z rodného hnízda urychlí," domnívá se psycholožka Danuše Jandourková.

 

 

Češi při hledání prvního bydlení řeší především cenu a lokalitu, příliš je nezajímá velikost. Nejčastěji jdou do pronájmu a za byt jsou většinou ochotní platit do 10 tisíc korun měsíčně. Třetina mladých lidí si první dům či byt koupí na hypotéku, méně často z úspor. Bydlet jdou zpravidla s kamarády nebo partnery.

 

Nejsamostatnější v Evropě jsou Švédové, kteří přestávají s rodiči bydlet ještě před oslavou 18. narozenin. Češi jsou na stejné úrovní jako Belgičané nebo Rakušané. V mamahotelech zůstávají nejdéle Chorvaté nebo Srbové, rodná hnízda opouštějí až po 30. narozeninách. 

Související témata:
TN.cz