Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Neměl protikandidáta

Rakušana zvolili do čela STAN. Od Gazdíka dostal stan 

Hnutí Starostové a nezávislí zvolilo novým předsedou poslance a starostu Kolína Víta Rakušana. Ve volbách neměl protikandidáta, hlas mu dalo 93,9 procenta delegátů. Delegáti zvolili také místopředsedy.

"Děkuji vám za obrovsky silný mandát," řekl nový šéf strany. Silná podpora podle něj ukazuje, že je hnutí jednotné a že se ztotožňuje s vizí, která ho dovede do vlády České republiky.

 

Dosavadní předseda Gazdík svému nástupci symbolicky předal stan. Popřál mu, aby se o něj dobře staral, aby ho neušpinil a aby ho zvětšoval.

 

Rakušan ve svém projevu před volbou požádal účastníky sněmu, aby na post prvního místopředsedy zvolili poslance Jana Farského. To se nakonec také stalo. Hlasovalo pro něj 93 procent delegátů. Volební lídr do sněmovních voleb v roce 2017 neměl protikandidáta.

 

Místopředsedy se stali bývalý předseda Petr Gazdík, Věra Kovářová a Radim Sršeň, kteří své posty obhájili. Ze 152 vyzvednutých hlasovacích lístků dalo nejvíce delegátů hlas Gazdíkovi, 130. Pro Kovářovou hlasovalo 129 delegátů a pro Sršně 127.

 

 

Mandát vedení Starostů měl původně skončit až v roce 2020, celostátní výbor STAN ale na Gazdíkův návrh v polovině prosince rozhodl, že volební bude už letošní sněm. Podle Gazdíka hnutí, které založil, potřebuje nový impulz.

 

Sněm se konal v pražském hotelu Olšanka, jeho účastníci volili elektronicky. Na sněmu vystoupili zástupci občanských demokratů, Pirátů, lidovců, TOP 09, předseda sociálních demokratů Jan Hamáček poslal zdravici. Starostové po volbách hlasovali také o některých technických změnách ve stanovách a mluvili i o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

epa tn.cz / ČTK