evropské volby

STAN vyzval TOP 09 a lidovce ke spojení před dalšími volbami

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík ve volebním štábu
Zdroj: ČTK
Téma:

Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí vyzývá dvě programově blízké strany, TOP 09 a KDU-ČSL, aby se spojily a vytvořili společnou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu v roce 2019. TOP 09 souhlasí, lidovci váhají.

Starostové a nezávislí vyzvali strany TOP 09 a KDU-ČSL ke spojení, podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka jsou si programově blízké. "Již dlouho dobu voláme po spolupráci demokratických stran. Pouze v případě, že začneme spolupracovat a vytvoříme společnou kandidátku plnou schopných lidí vedenou nadstranickým lídrem, pak můžeme dosáhnout velkého úspěchu. V době, kdy mnoho stran zpochybňuje roli Evropské unie, je tato výzva o to důležitější,“ řekl Gazdík.

 

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil o společnou kandidátku už jistou dobu usiluje. KDU-ČSL zatím váhá, pro volby do Evropského parlamentu zatím připravují svoji vlastní samostatnou kandidátku. "Už poměrně dlouho se ukazuje, že středové spektrum liberálních politických stran, hájících demokratické principy, je roztříštěné a voliči často neví, které straně svůj hlas přidělit," sdělil Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN. Starostové a nezávislí tak přicházejí s návrhem pro společný postup těchto stran.

 

 

Hnutí STAN zdůrazňuje, že tyto strany jsou nyní beztak součástí jedné frakce v Evropském parlamentu - Evropské lidové strany (EPP). Podobná spolupráce se STANu vyplatila i v pražských volbách, kdy s TOP 09 a lidovci získali celkem 13 mandátů.

mj TN.cz