Jihočeský kraj

Standa zachránil život kamarádce, i když byli 440 kilometrů od sebe

Muž s telefonem
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 6. 2. 2020
Téma:

Když pan Stanislav z Prachatic dostal v pondělí odpoledne od své slovenské kamarádky zprávu, že chce skoncovat se životem, ani na okamžik nezaváhal. Věděl totiž, že žena nejspíš nežertuje. Okamžitě zavolal policii a spolu s muži zákona zahájili boj o čas. Přestože byla 440 km daleko, za pomoci slovenských policistů ženu našli a na poslední chvíli jí zachránili život.

Že jeho známá žijící na Slovensku právě prožívá těžké období, Stanislav věděl. Zřejmě ho ale ani ve snu nenapadlo, že by si mohla sáhnout na život. Když mu napsala "Sbohem, nezvládám dál žít!", ani na okamžik to nepovažoval za žert.

 

O svou kamarádku měl strach, rozjet se za ní ale nemohl. Od Slovenky ho dělilo 440 kilometrů. Na pomoc tedy zavolal policisty. Ti neváhali a pustili se do záchranné mise.

 

 

Standa jim sice dal kamarádčinu adresu, neměli však jistotu, že se nerozhodla svůj život ukončit jinde. Pomocnou ruku tak podali slovenští policisté a mezinárodní společné centrum Hodonín – Holíč. Slovenští zdravotníci byli rovněž v pohotovosti.

 

Že jde o minuty, se potvrdilo, když žena přestala brát telefon. Její manžel byl v zahraničí a jedinou společnicí v domě jí byla invalidní matka, která nemohla zavolat pomoc, ani otevřít dveře policistům. Když se v jednu chvíli Standovi podařilo kamarádce dovolat, její hlas prý selhával a zdálo se, že ztrácí vědomí.

 

 

Slovenští policisté tak spolu se záchranáři vrazili do bytu, i když stále nebylo jisté, že tam žena je. Měli však štěstí a Slovenku, která se pokusila vzít si život pomocí kombinace léků, na poslední chvíli zachránili.

 

"Velké poděkování patří panu Stanislavovi, který situaci nepodcenil a předal policistům. Od prvního telefonátu pana Stanislava k nalezení ženy slovenskými kolegy totiž uplynulo jen 20 minut," řekl policejní mluvčí Jiří Matzner.

 

 

Podobný neuvěřitelný zásah mají za sebou středočeští záchranáři. Ti téměř před rokem zachránili život chlapečkovi na Kolínsku, který přišel na svět neplánovaně. Matka ho porodila přímo do záchodové mísy. Miminko nedýchalo a matka ani podle rad operátorky záchranné služby nedokázala zahájit resuscitaci.

 

Záchrana maličkého človíčka tak zůstala na zdravotnících, díky kterým promodralé miminko nakonec začalo znovu dýchat. Podle informací středočeských záchranářů se miminku daří dobře a dramatický příchod na svět jeho zdraví naštěstí zřejmě nepoznamenal.

TN.cz