Roušky od státu

Armáda v noci rozvezla respirátory a roušky. Statisíce jich stále chybí

Jan Socha
Jan Socha
16.3. 2020 12:37
Téma:

Správa státních hmotných rezerv v pondělí vydá nemocnicím 50 tisíc respirátorů. Už v noci na pondělí armáda rozvezla z meziskladu přes 80 tisíc kusů respirátorů pracovníkům v sociálních službách. Přijížděli tam z různých krajů i ráno.

Do skladu v Sedlčanech ve Středočeském kraji si v pondělí dopoledne přijeli vyzvednout zbylé čtyři tisíce respirátorů pracovníci ze zařízení, která spadají pod ministerstvo práce. Jednalo se o zaměstnance v sociálních službách, tedy například domovů důchodců a jiných ústavů. Hmotné rezervy jim vydaly respirátory typu FFP1, které se ale používají zejména ve stavebnictví nebo potravinářském průmyslu.

 

 

Už v neděli armáda ze skladu hmotných rezerv rozvážela do noci sociálním službám zhruba 80 tisíc respirátorů stejného typu. V sobotu ze skladů hmotných rezerv putovalo do nemocnic 10 tisíc kusů respirátorů typu FFP2 a FFP3, tedy těch účinnějších proti virové infekci. Další várka dorazila nebo ještě dorazí během pondělí, jde o 52 tisíc kusů respirátorů, které pořídilo ministerstvo zdravotnictví v rámci centrálního nákupu.

 

 

Polovina přišla dopoledne a další měla následovat kolem poledne. Respirátory jsou určeny pro nemocnice a jejich personál. Podle ministra zdravotnictví totiž lékařům chybí statisíce až miliony kusů ochranných pomůcek. Do konce týdne má být pak zajištěna dodávka 1,7 milionu kusů respirátorů. Ministerstvo vnitra má potvrzenou objednávku na 1,1 milionu respirátorů a 5 milionů kusů roušek z Číny.

TN.cz