Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

strašlivé podmínky

Stát hodlá přitvrdit proti množírnám, chce přísnější zákon

Stát hodlá přitvrdit v boji proti takzvaným množírnám psů. Zvířata v nich totiž žijí v katastrofálních podmínkách a často jsou i týrána. Poslední novela veterinárního zákona moc nepomohla a tak chce vláda zákon ještě zpřísnit. Nově by měl být chov psů v množírně posuzován jako týrání zvířat a pokuta by se mohla vyšplhat až na půl milionu korun.

Ilegální množírny. Překupníkům jde prý jen o peníze. Cílem je vyprodukovat co největší počet štěňat a pak je prodat. Málokterý z majitelů takových štěňat má tušení o tom, že je na svět přivedly feny chované po sklepích a stodolách, zatímco živoří po tmě. Bez dostatku potravy a vody.

 

"Jsou tam mezi sebou kříženi nebo připouštěni psi, kteří nejsou veterinárně ošetření. Jsou tam psi, kteří mají genetické vady. Kteří jsou na tom zdravotně dost špatně. Žijí tedy v těch nevhodných podmínkách. Dostávají nekvalitní krmivo, jsou bez veterinární péče. Prostě si myslím, že tam je špatně úplně všechno," sdělila provozovatelka psího útulku v Chebu Marie Lokongová.

 

Novela veterinárního zákona z roku 2017 uložila oznamovací povinnost chovu pěti a více fen. V případě zamlčení teď hrozí až 20tisícová pokuta. "Můj názor je, že si myslím, že to vůbec nepomůže," uvedl provozovatel chovatelské stanice na Chebsku Karel Klein.

 

 

K dnešku je u nás chovů nad pět a více fen registrováno 931. Kontroly ale odhalily místa, která nesla známky ilegálních množíren. Desítky a možná i stovky jich podle ochránců zvířat zřejmě dál zůstávají v anonymitě. Vláda chce veterinární zákon dál zpřísnit. Hlásit se zřejmě budou chovy se třemi a více fenami. Sankce se zvýší na 50 tisíc korun.

 

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání má konečně zavést definici množírny psů a zakázat jejich chov v takovém zařízení. "Zákaz chovat nebo rozmnožovat psy v množírně bude nově postihován jako týrání zvířat a to s možností pokuty až půl milionu korun," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vojtěch Bílý. Včetně propadnutí týraného zvířete a zákazu chovu zvířat.
 

František Nyklas/klma tn.cz / TV Nova