Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 10. 2016
kvalitnější život

Stát rozdává na bydlení stovky milionů! Na co lze dotace použít?

Bydlení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Celkem 411 milionů korun plánuje v příštím roce rozdat ministerstvo pro místní rozvoj na podporu bydlení. Ve čtyřech podprogramech lze žádat o prostředky na regeneraci sídlišť, vznik podporovaných bytů, výměnu olověných rozvodů nebo pořízení výtahu a bezbariérových přístupů do bytových domů.

"Dotace budou poskytovány na zvýšení dostupnosti bydlení a také jeho kvalitu. V praxi to pak bude znamenat, že obce mohou získat podporu na výstavbu a rekonstrukci dopravní a technické infrastruktury nebo třeba na úpravu odpočinkových a rekreačních ploch na sídlišti. Pro vlastníky, spoluvlastníky bytových domů a společenství vlastníků jednotek na výměnu olovněných rozvodů či na výstavbu výtahů a bezbariérové úpravy umožňující lepší přístup do bytového domu," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

 

Výzva, která odstartovala v úterý, bude otevřena až do třicátého prosince, žadatelé by však rozhodně neměli podcenit čas určený na přípravu projektu. Žádosti o podporu se podávají prostřednictvím elektronického formuláře a následně písemně včetně povinných příloh do podatelny ministerstva.

 

Na jaké projekty můžete o dotaci žádat:

Regenerace sídlišť

Cílem podprogramu je poskytování dotací obcím na regeneraci veřejného prostranství sídliště o celkovém počtu nejméně 150 bytů. Dotace je poskytována až do výše 70 % rozpočtových nákladů akce, nejvýše však 4 miliony Kč. Konkrétně jde o výstavbu a rekonstrukci dopravní a technické infrastruktury, zřizování dětských hřišť, sportovních ploch, veřejné zeleně apod.

 

Podporované byty

Stát chce dotací podnítit vznik podporovaných bytů na území České republiky. Ty slouží k poskytování sociálního bydlení osobám, které mají ztížený přístup k bydlení kvůli věku, zdravotnímu stavu či sociálním okolnostem jejich života. Jedná se především o pečovatelské byty, vstupní byty a komunitní domy seniorů.

 

Výměna olověných rozvodů

Cílem podpory je zkvalitnění bytového fondu výměnou domovních olověných rozvodů. Tím se docílí snížení obsahu olova v pitné vodě. Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku.

 

Bytové domy bez bariér

Dotací chce stát zkvalitnit bytové domy odstraněním bariér při vstupu do domu a do výtahu, případně stavbou výtahů v domech, kde dosud nejsou. Výše příspěvku se pohybuje dle typu úpravy od 200 tisíc do 1 milionu Kč.

 

O výměnu olověných rozvodů mohou žádat vlastníci bytů, zbylé tři projekty jsou určeny pro majitele bytových domů, právnické osoby či obce. Konkrétní podmínky, které musíte pro získání dotace splnit, najdete na stránkách ministerstva. Tady také může podat elektronickou žádost.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ CHOVÁNÍ: Devítiletý chlapec ničí vlastní dům! Neuvěříte, proč to dělá

MÍSTO HRŮZY: Proč lidé nechtějí ani za nic koupit tenhle dům? Jeho koupelna skrývá děsivé tajemství!

mom TN.cz