Existenční problémy

Stát slíbil firmám pomoc, část z nich ale na peníze vůbec nedosáhne!

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Publikováno 25. 4. 2020
Téma:

Podnikatelům zasaženým mimořádnými opatřeními státu dochází trpělivost. Vláda jim slíbila finanční pomoc prostřednictvím programů Covid - jenže ty byly vyčerpány během několika minut.

Navíc řada drobných živnostníků na finanční pomoc podle bank nemá nárok. Třeba restaurace anebo autopůjčovny jsou v jejich očích rizikovým sektorem a žádné peníze jim nepůjčí.

 

Martin Kosina už přes dvacet let provozuje autopůjčovnu. Neměl žádné dluhy a jeho podnikání mu vždy vynášelo - až do chvíle, kdy vláda uzavřela jeho provozovny. Věřil v pomoc státu prostřednictvím programu Covid, jenže té se zřejmě nedočká.

 

"Jsme se dozvěděli, že jsme rizikový sektor podnikání, tak jako jsou třeba gastroprovozy a hotelnictví a že nemáme vůbec nárok takové produkty čerpat," zuří Kosina.

 

 

Program Covid měl pomoci podnikatelům zasaženým opatřeními státu. Žádat o úvěry je možné prostřednictvím komerčních bank.

 

"Stát ručí absolutní maximum, záruky jsou 80 - 90%. Pokud ale některá banka i za takovýchto podmínek neposkytne svým seriózním klientům úvěr, pak je na podnikateli, aby zvážil, jestli nevyužít jiné banky. Stát ale nemůže nařídit bance, kterým firmám úvěry poskytnout," krčí rameny vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

 

"Jestliže vám nevyjde ta vaše mateřská banka vstříc, tak není na co poskytovat záruku a v podstatě celý ten program, který tady vymysleli, se nedostane k těm, kteří ho skutečně potřebují," nechápe Kosina.

 

 

"Tyto půjčky musejí být velmi rychlé, aby zachránily podnikatele, kteří by jinak zkrachovali. A pokud tady je mnoho překážek, tak to ve skutečnosti vůbec žádná pomoc není," má jasno předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Podle SPD je program špatně nastavený, právě kvůli tomu na finanční pomoc řada středních a malých podnikatelů nedosáhne. "Program Covid II je od počátku zcela zpackaný a my jsme na to pana ministra Havlíčka upozorňovali, že vláda špatně nastavila parametry," říká předseda strany Tomio Okamura.

 

Podle opozice jsou v Česku tisíce menších podnikatelů, kteří se pomoci státu nedočkají - to pro ně bude zřejmě znamenat, že už nikdy znovu neotevřou.

Související témata:
pez TN.cz