Škodu nevymáhá

Stát zaplatil za Hrad pokutu. Nechtěl zveřejnit plat Mynáře či Ovčáčka

Jiří Ovčáček - 6
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček
Eva Pavelková
Eva Pavelková
21.10. 2019 9:25

Ministerstvo financí uhradilo pokutu za pochybení prezidentské kanceláře, která odmítla poskytnout informace o výši platu hradních úředníků. Peníze pak mělo vymáhat po Hradu, ale neučinilo tak. Informovaly o tom Hospodářské noviny. Resort se ale ohradil, že škodu nemohl vymáhat, protože neexistoval viník.

Vše začalo v lednu 2015, kdy důchodce ze Zlína Luděk Maděra podle zákona o svobodném přístupu k informacím požádal Kancelář prezidenta republiky, aby mu sdělila výši platu a odměn kancléře Vratislava Mynáře, bývalého šéfa protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Jiřího Ovčáčka.

 

Hrad to nejdříve odmítl, proto Maděra podal stížnost k soudu. Až těsně před líčením důchodci informace od prezidentské kanceláře přišly. Maděra se ji ale rozhodl zažalovat o zadostiučinění za to, že mu údaje poskytla až po 19 měsících.

 

Soud dal Maděrovi za pravdu a rozhodl, že ministerstvo financí má zaplatit 47 tisíc korun za obstrukce při poskytování informací a 26 tisíc korun jako náklady řízení. Ministerstvo se po rozsudku obrátilo na prezidentskou kancelář, která ale pokutu odmítla uhradit.

 

 

"Kancelář prezidenta republiky nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje naše relevantní argumenty, jimiž je zdůvodňováno, že k nesprávnému úřednímu postupu nedošlo a nemajetková újma nevznikla," uvedl deník zdůvodnění Hradu.

 

Ministerstvo financí škodu zaplatilo a po Hradu už peníze nevymáhalo. Podle mluvčího resortu Jakuba Vintrlíka proto, že není jasné, kdo konkrétně je viníkem a zda vůbec pochybil. V současnosti už je proces promlčený, proto už škodu po prezidentské kanceláři vymáhat nelze.

 

"Podle zákona o náhradě škody by vymáhání bylo možné jen v případě zaviněného porušení právní povinnosti konkrétní osobou. K tomu ale v tomto případě nedošlo," sdělilo ministerstvo na svých webových stránkách.

TN.cz