Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zdraví

Stát ukázal mapy hluku. Podívejte se, jestli není randál i u vás!

MHD
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Ministerstvo zdravotnictví uveřejnilo na svých webových stránkách podrobné hlukové mapy, které ukazují, kde v Česku je největší randál. Podívejte se, jestli i vy náhodou nebydlíte na místě, kde to neustále hučí jako v úle.

Hlukové mapy nepokrývají veškeré území České republiky, ale podrobně mapují situaci kolem frekventovaných dopravních tepen a ve vybraných velkých městech.

 

"Cílem těchto map je, aby sloužily jako podklad pro budoucí opatření vedoucí ke snížení hlukové zátěže, například v rámci územního plánování,“ vysvětluje hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

 

Mapy tak pokrývají hlavní silnice, po kterých prosviští více než tři miliony aut ročně, železniční trati, po kterých projede přes 30 tisíc spojů ročně a také letiště Václava Havla v Praze.

 

GALERIE: Mapy hluku

1
/
4
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Mapa hluku - městské aglomerace

 

Zmapované jsou i vybrané velké městské aglomerace - jde o Prahu, Brno, Ostravu, Plzeň, Olomouc, Liberec a Ústí nad Labem - Teplice.

 

Interaktivní hlukovou mapu najdete TADY. V pravém sloupci si můžete vybrat, zda chcete vidět pouze hluk ze silnic, železnic, letiště či v okolí velkých měst, případně všechno zmíněné. Pokud zaškrtnete posuvník Počty zasažených osob a zařízení a mapu si dostatečně přiblížíte, můžete si rozklinout jednotlivé obce a zjistit, jak velká část obyvatel je zasažená různými hladinami hluku.

 

 

"Cílem strategického hlukového mapování je zjištění úrovně hluku ve venkovním prostředí, jemuž jsou vystaveni lidé zejména v zastavěných oblastech, ve veřejných parcích nebo v tichých oblastech aglomerací, v tichých oblastech ve volné krajině, v blízkosti škol, nemocnic a jiných citlivých budov nebo obydlených oblastech,“ upřesnila Gottvaldová.

 

Mapa má sloužit jako podklad pro takzvané akční plány, které mají před škodlivým hlukem chránit. Včetně snižování jeho hladiny.

 

Zároveň už začala příprava nové hlukové mapy, která bude hotová a publikovaná nejspíš za čtyři roky.


ČTĚTE TAKÉ:

Práce v hluku zvyšuje riziko nemocí srdce
Pozor na první příznaky ztráty sluchu! V ohrožení jsou již batolata

pez TN.cz