mise nový domov

Příspěvek na dítě exekutor vzít nemůže. Expertka radila, jak na dluhy

Mise nový domov - Jana v exekucích
Zdroj: TV Nova
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
21.11. 2019 13:21
Téma:

Ve středu TV Nova odvysílala čtvrtý díl pořadu Mise nový domov, ve kterém vystoupila paní Jana se svým silným příběhem. Bojuje nejen s vážnou nemocí, ale také s exekucemi. Ty jsou každodenní realitou statisíců Čechů. Diváci TV Nova mohli posílat otázky dluhové poradkyni Zitě Proškové, která na ně do čtvrtečních 13:00 odpovídala.

Podle Exekutorské komory ČR bylo exekuční řízení v loňském roce vedeno s více než 800 tisíci lidmi. To je i případ paní Jany, která dostala novou šanci v pořadu TV Nova Mise nový domov.

 

Životem putuje na invalidním vozíku. Se čtyřmi dětmi a dvěma igelitkami. V současnosti má na starost už jen dvě nejmladší dcery a naštěstí má střechu nad hlavou. Často ale sama nejí, aby mohla dát jídlo svým dětem. Z těžkého období si Jana odnesla dluhy, které se změnily v exekuce, protože je neměla z čeho splácet.

 

Ze skutečného dna jí pomohla Mise nový domov. Příběh jste mohli sledovat ve středu večer. A jak žije rodina dnes, se podívejte zde.  

 

S podobně silnými příběhy bojuje i mnoho lidí kolem nás. S dluhovou pastí a exekucemi v Česku bojují statisíce lidí. Redakce TN.cz proto umožnila svým divákům, aby pokládali otázky dluhové poradkyni Zitě Proškové z organizace Člověk v tísni, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá.

 

 

"Kdybych byla v insolvenci, můžou mi vzít daňový bonus na děti, který je vyplácen jednou ročně?" zeptala se jedna maminka. "Ano, jedná se o tzv. mimořádný příjem," zněla odpověď paní Proškové.

 

Paní Luďku zajímalo, jestli může jí může exekutor vzít příspěvek na péči o syna. "Příspěvek na péči nepodléhá výkonu rozhodnutí, není možné z něj tedy srážet. Pokud by však byl vyplacen na bankovní účet, ztrácí ochranu a stávají se z něj anonymní peníze, které je možné postihnout při blokaci účtu tzv. přikázáním peněžité pohledávky z účtu," odpověděla paní Prošková.

 

Pana Davida zase zajímalo, zda mohou dluhy rodičů přejít na něj a jeho sourozence. "Pokud se jedná "jen" o dluhy rodičů a vy děti na smlouvách nikde nejste (nejste spoludlužníci ani ručitelé), pak exekuce za vámi jít nemůže. Pokud se případně bojíte někdy v budoucnu zadluženého dědictví, pak máte možnost dědictví jako celek odmítnout, případně u notáře uplatnit tzv. výhradu soupisu," vysvětlila poradkyně.

 

Otázek bylo mnoho, z časových důvodů tedy nebylo možné, aby paní Prošková odpověděla na všechny. Těm, kteří si nevědí rady se svými dluhy, však radí, aby se obrátili na nejbližší dluhovou poradnu ve svém okolí. Mapu poraden najdete ZDE.

 

TN.cz