EKONOMICKÝ ÚTLUM

Statisíce lidí mohou skončit na ulici! Nelegální agentury jim nepomohou

V minulém roce vzrostl počet smrtelných pracovních úrazů
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
27.3. 2020 5:45
Téma:

Statisíce pracovníků v Česku mohou mít potíže v souvislosti s ekonomickým útlumem. Zaměstnávají je totiž nelegální agentury, které jim pouze vyplácí mzdu, neřeší ovšem žádné kompenzace v případě nouze. Upozornila na to Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS).

Problémem v epidemii koronaviru mohou být lidé zaměstnaní přes nelegální pracovní agentury, které se označují také jako pseudoagentury. Těch je v Česku podle odhadů APPS, která sdružuje české personální agentury, asi 200 tisíc, více než polovinu tvoří cizinci. Nelegální pracovní agentury totiž neřeší případné kompenzace a zajištění pro své pracovníky v případě ekonomického útlumu.

 

“Nejen, že tito lidé nejsou o vývoji současné situace dostatečně informováni, ale velmi rychle budou bez prostředků a přijdou i o ubytování, protože to za ně pseudoagentury hradí pouze pokud pracují,“ vysvětlila prezidentka APPS Jaroslava Rezlerová.

 

Podle Rezlerové lze počítat s tím, že se mohou objevit obdobné problémy, jaké nastaly při krizi v roce 2009. Tehdy muselo Česko na své náklady zajistit repatriaci zahraničních zaměstnanců zpět do jejich zemí, většinou na Ukrajinu či do Mongolska a Vietnamu. Náklady na návrat jedné osoby tehdy podle ministerstva vnitra vyšly na nejméně 30 tisíc korun.

 

 

Na pseudoagentury se dlouhodobě zaměřuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministerstvo zaúkolovalo Úřad práce, aby kontroloval situaci cizinců a oznamoval případná podezření. Důležitá se spolupráce státních úřadů, samosprávy i nevládních organizací.


“V případě, že se někde objeví cizinci, kteří nemají práci ani ubytování, je nutné o tom informovat obecní či městský úřad. Cizinci mají v tuto chvíli doporučeno kontaktovat své ambasády, které řeší repatriace svých občanů. O dalších opatřeních v současné době jednáme a monitorujeme situaci,“ uvedl mluvčí ministerstva sociálních věcí Vladimír Dostálek.
 

Podívejte se na reportáž televize Nova o pomoci podnikatelům:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz