SLABÁ OCHRANA

Státní IT systémy v ohrožení, chybí peníze na ochranu proti hackerům!

Bára Divišová
Bára Divišová
14.12. 2019 21:54
Téma:

Kybernetický útok na Benešovskou nemocnici ukázal, jak je dnes jednoduché vyřadit z provozu důležité strategické zařízení. Podle odborníků je podobně ohrožena celá státní infrastruktura a je jen otázkou času, kdy se hackeři pokusí zaútočit třeba na letiště nebo dopravní či obranné systémy. Experti tvrdí, že sice máme zákon o kybernetické bezpečnosti, ale řada institucí nemá dostatek peněz na to, aby se proti hackerům chránila.

Zabezpečení na vůbec nejvyšší možné úrovni mají jaderné elektrárny. Napadení jejich systémů by totiž mohlo mít nedozírně následky. Od rozsáhlého blackoutu až po havárii s rozsahem, o němž raději ani nepřemýšlet.


"Ty nejdůležitější systémy běží na oddělené síti, ta není napojena ani na email, ani na internet. Tato síť se spravuje ze speciálních serveroven, které jsou umístěny ve speciálních prostorách elektrárny, kam má přístup pouze úzká skupina lidí s prověrkou," vysvětlil mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.


Do místností s datovými centry se přitom prověření zaměstnanci dostanou pouze na základě biometrické kontroly.

 

 


I stěžejní počítačové systémy bezpečnostních složek jsou oddělené od internetu. Počítače kancelářské ale nikoli. "Pokud ale jsou napojeny například na internet a podobně, tak to může být problém. Ty následky mohou být od prostého úniku informací až po zneschopnění řídícího systému," přiblížil bezpečnostní expert Andor Šándor.


Speciální ochranu má například letiště. "Naprostou samozřejmostí je v prostředí velkého mezinárodního letiště ochrana více vrstvami zabezpečení. Ty jednak potenciální hrozbu detekují a poté také blokují. Máme také nástroje, které eliminují zneužití bezpečnostně slabých míst v nových softwarových řešeních, a to dříve, než samotný výrobce přijde s takzvanou záplatou," řekl mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň.


Nemocnice ještě donedávna nespadaly pod zákon o kybernetické bezpečnosti a zabezpečení svých systémů nevěnovaly takovou pozornost. Na to doplatila před několika dny nemocnice v Benešově, jejíž provoz zcela ochromil počítačový kryptovirus.

 

 


Státní správa operuje s citlivými daty milionů lidí. Kdyby hackeři napadli například vzájemně propojené registry, mohl by nastat absolutní chaos. "Když se podíváte na úřady, tak ta úroveň zabezpečení není na bůhvíjaké úrovni," zhodnotil odborník na IT Miroslav Lujka.


"Pokud se bavíme o specializovaných institucích, tak tam je to opravdu velice přísné a častokrát nejsou ty choulostivé přístroje vůbec propojeny se světem internetu," uvedl mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Radek Holý. Právě tento úřad dohlíží na dodržování zákona o zabezpečení důležitých systémů státní správy.

 

Nebezpečí kybernetického útoku hrozí i běžným uživatelům internetu. Ať už třeba prostřednictvím zavirovaných příloh emailů nebo fotek na sociálních sítích. Útočníci cílí jak na vaše peníze, tak soukromá data. Bezpečnostní experti radí často měnit hesla a neodpovídat a neklikat na nedůvěryhodné maily a odkazy. Více v reportáži Dominiky Janochové:


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz