Kauza Čapí hnízdo

Státní zástupce zastavil stíhání syna Babiše. Trestný čin se prý neprokázal

Andrej Babiš se synem
Zdroj: Profimedia, Andrej Babiš/ Facebook/ Novinky.cz
Premiér Andrej Babiš se synem
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 4.2. 2020 10:39
Téma:

Stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího kvůli kauze Čapí hnízdo je u konce. Rozhodl o tom státní zástupce, podle kterého k dalšímu stíhání premiérova syna není důvod. Informovalo o tom Městské státní zastupitelství v Praze.

"Důvod zastavení trestního stíhání Andreje Babiše mladšího je totožný s důvodem zastavení trestního stíhání osob v "kauze Čapí hnízdo", tj. skutek, pro který bylo trestní stíhání vedeno, není trestným činem a není důvod k postoupení věci," uvedl mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

 

Zároveň zdůraznil, že státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ dozoruje, ve svém rozhodnutí zohlednil i závěry nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten loni v prosinci obnovil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a expertky na dotace Farmy Čapí hnízdo Jany Mayerové.

 

 

Naopak u Babišovy ženy Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalýho předsedy představenstva Farmy Čapí hnízdo Josefa Nenadála nejvyšší zástupce zastavení trestního stíhání potvrdil.

 

Případ Babiše juniora se ale řešil zvlášť a zastavení stíhání se ho tak netýkalo. Policisté už dříve kvůli stejné záležitosti vyšetřovali i místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

 

Andrej Babiš mladší je premiérův syn z prvního manželství. Jeho případ Šaroch vyčlenil k samostatnému projednání zejména proto, že Babiš junior žije ve Švýcarsku a nepodařilo se ho vyslechnout.

 

 

Kauza trvá už více než čtyři roky. Farma Čapí hnízdo se dostala do hledáčku policie kvůli padesátimilionové dotaci z fondů EU. Peníze totiž byly určeny pouze pro malé a střední firmy a holding Agrofert, do kterého Čapí hnízdo patřilo, by tak na ně neměl dosáhnout.

 

Čapí hnízdo proto mělo být podle policie účelově převedeno na jiného majitele, aby se mohlo ucházet o dotaci, kterou nakonec obdrželo. Kdo je novým vlastníkem Čapího hnízda, nechtěl Babiš dlouho prozradit, nakonec se ukázalo, že je jím bratr jeho manželky Moniky Martin Herodes.

 

 

Policie hlavní aktéry kauzy obvinila z dotačního podvodu na podzim roku 2017. Podle ní měli Čapí hnízdo účelově vyčlenit z holdingu Agrofert a její vlastnickou strukturu upravit tak, aby působila jako teprve startující podnik. Díky tomu uspěla se svou žádostí o dotaci.

 

Podle původního rozhodnutí Šarocha na ni farma měla nárok a žádný důkaz neprokázal, že by se nejednalo o malý či střední podnik. Andrej Babiš starší jakékoli provinění od začátku odmítá a celou záležitost považuje za politickou kauzu.

 

Podívejte se, co premiér Babiš řekl o trestním stíhání v kauze Čapí hnízdo:

TN.cz