Koronavirus ve světě

Státy po celém světě zpřísňují opatření. Celý Izrael je v karanténě

Téma:

Tvrdá opatření, která mají zabránit nebezpečnému šíření koronaviru, zavádí státy po celém světě. V celostátní karanténě je znova například Izrael. V některých zemích se proti omezením protestuje, naopak v Řecku protestovali za přísnější opatření ve školách.

Itálie chce prodloužit nouzový stav, ve španělském Madridu mají vojáci pomoci zvládnout situaci, Švýcarsko poslalo do karantény dva a půl tisíce studentů hotelové školy ve městě Lausanne. S vysokým počtem nakažených studentů se potýkají i univerzity v Británii. Proti nedostatečným opatřením ve školách protestovali studenti v Řecku.


Pravidla celostátní karantény od pátku ještě zpřísní Izrael, premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že země je na pokraji propasti. Nově se zavřou synagogy, letiště a většina obchodů. Shromažďovat se budou moci nejvýše dvacetičlenné skupiny lidí.


"Abychom zachránili občany Izraele, jsme nyní nuceni zavést úplnou karanténu na dobu dvou týdnů,“ tvrdí premiér.

 


Lidé v Izraeli se už teď nemohou s výjimkou cest do zaměstnání a k lékaři od svého domova vzdálit na více než kilometr. Odhaduje se, že razantní opatření budou zemi stát až 240 miliard korun.


Ekonomická situace se v souvislosti s vládními restrikcemi zhoršuje v mnoha oborech. O své živobytí se obávají třeba majitelé restaurací a barů ve Velké Británii. "Bojím se toho, že po 45 letech strávených prací v tomhle oboru jsme se dostali do bodu, kdy o vše přijdu,“ má strach restauratér Chris Galvin.


Problémy hlásí i slovenští hoteliéři, kterým chybí čeští turisté. Slovensko v pátek zřejmě přidá mezi rizikové země také Rakousko a Maďarsko.


Nejvíce nakažených dále evidují Spojené státy americké, počet mrtvých v zemi překročil 200 tisíc. Nejvíce nově infikovaných, okolo 90 tisíc denně, hlásí v poslední době Indie.

Petr Balcar, ls TN.cz