Mír něco stojí

Státy rekordně zbrojí. Za zbraně vloni vydaly 50 bilionů

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Publikováno 27. 4. 2020
Téma:

Světové výdaje na zbrojení přesáhly v loňském roce 50 bilionů korun. Jde o nejvyšší částku za poslední roky. Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru investovaly státy do zbraní o téměř 4 procenta víc než v roce 2018.

9 nových atomových ponorek pro Spojené státy. Dvoudenní cvičení jihokorejského námořnictva. 4 ruské fregaty Admirál Grigorovič pro Indickou armádu. Vývoj mezikontinentálních hypersonických raket Avangard v Rusku - za podobné stroje, zbraně a aktivity utratily státy v loňském roce rekordní částku.

 

Světové výdaje za zbrojení byly v roce 2019 o 7,2 % vyšší než v roce 2010, což ukazuje na trend růstu v posledních letech. Loni jsme zaznamenali nejvyšší výdaje od ekonomické krize v roce 2008. Útrata je teď pravděpodobně na vrcholu.

 

Na prvním místě se umístily Spojené státy s útratou v přepočtu téměř 18 a půl bilionů korun. Za nimi je Čína, která dala na zbrojení šest a půl bilionu. Následuje Indie, Rusko a na pátém místě je Saudská Arábie. Dohromady těchto pět států utratí téměř 30 bilionů korun a pokryje tak 62 % všech celosvětových výdajů na zbrojení.

 

 

Žebříček každoročně hodnotí 40 zemí s nejvyššími výdaji. Tradičně tam patří i některé Evropské země. Například Německo má v TOP patnáctce nejvyšší meziroční nárůst, a to o deset procent. Nárůst německých výdajů na armádu může být částečně vysvětlen zvyšující se hrozbou ze strany Ruska, kterou sdílí s dalšími členskými státy NATO.

 

Další členské státy NATO, například Francie nebo Velká Británie, za zbrojení v posledních dvou letech utratily přibližně stejnou částku.

  

Celková útrata zemí za zbraně a obranu v posledních letech pravidelně roste. 40 zemí ze žebříčku dohromady pokrývá 92 procent veškerých armádních výdajů na světě. Letos ale podle mnohých může po dlouhé době dojít k poklesu výdajů, a to z jednoho jediného důvodu - kvůli krizi spojené s pandemií koronaviru.

trm TN.cz