Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Prezidentské veto

Stav nouze (ne)končí. Trump se pře s Kongresem o hraniční zeď

Trump se na setkání se šerify pustil do New York Times
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Americký prezident Donald Trump vydal první veto od chvíle, kdy se ujal úřadu. "Zařízl" tak rezoluci Kongresu, která by ukončila jím vyhlášený stav nouze na jižní hranici s Mexikem.

"Chránit národ je mojí nejdůležitější povinností jakožto prezidenta," uvedl podle BBC Trump v souvislosti s podepsáním veta. V tu chvíli za ním stáli i rodiče dětí, které zabili ilegální imigranti.

 

Trump řekl, že Kongres měl plné právo rezoluci ukončující stav nouze na americko-mexické hranici přijmout, ale on osobně ji považuje za nebezpečnou a "je proto hrdý, že ji vetoval."

 

Dokument se tak teď vrátí do Kongresu, kde o něm bude znovu hlasovat Sněmovna reprezentantů i Senát. Zákonodárci nicméně potřebují ke zrušení prezidentského veta dvoutřetinovou většinu hlasů, čehož dosáhnou jen stěží.

 

 

Trump vyhlásil stav nouze v únoru poté, co mu Kongres nepřiklepl miliardy dolarů na stavbu hraniční zdi. Zeď proti imigrantům přitom byla jedním z jeho největších předvolebních slibů.

 

Díky stavu nouze se ovšem prezident může dostat k miliardám z vojenských zdrojů, na jejichž použití nepotřebuje schválení od Kongresu. Řadě politiků se ovšem Trumpova "klička" ani trochu nezamlouvá a bojí se, že by mohl vzniknout nebezpečný precedent do budoucna.

 

Pusťte si únorovou reportáž:

 

pez TN.cz