podzemní voda

Stav podzemní vody v Česku je nejlepší za poslední roky! MAPA

Studna - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 25. 6. 2020
Téma:

Na většině míst České republiky došlo k výraznému zlepšení stavu podzemní vody. V některých místech je dokonce nejvíce vody za několik let.

Dlouho trvající sucho se v posledních týdnech silně podepsalo na stavu podzemní vody u nás. Situaci změnily probíhající srážky v posledních dnech. V jihozápadních a západních Čechách a na severu Moravy se hladina vody dostala do normální úrovně.

 

V některých částech středních Čech je hladina spodní vody dokonce na nejvyšší úrovni za několik posledních let.

 

Mapa podzemní vody v období 15.6. - 21.6.2020

 

 

„Ke zlepšení stavu podzemních vod došlo zejména v posledních dvou týdnech, v porovnání s předchozími extrémně suchými roky 2018 a 2019 je situace během letošního června nejpříznivější a v následujícím týdnu očekáváme, že se situace ještě mírně zlepší v důsledku srážek během víkendu,“ okomentoval situaci Český hydrometeorologický ústav.

 

Stav vlhkosti půdy 25.6.2020

 

 

Na jižní Moravě je naopak stav vody velmi podprůměrný. Tomuto stavu přispívá hlavně tvrdá půda v oblasti okolo řek Dyje a Moravy. Mírně nadnormální stav vody je v oblastech Vysočiny.

 

Minulý týden napršelo zhruba 49 litrů vody na metr čtvereční, jedná se o větší množství, než jsme v tomto ročním období zvyklí. Bouřky a déšť se budou místy vyskytovat až do konce týdne, takže je velmi pravděpodobné, že se situace bude i nadále zlepšovat.

 

Na Balkáně voda brala životy a vyháněla rodiny z domů. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz