Zbídačený pes

Pejsek Artuš se vzpamatovává z pokusů podivného medika. Zareagovala i škola

Petr Zelený
Petr Zelený
19.7. 2020 13:50
Téma:

Stav psa Artuše, kterého měl brutálně týrat jeho majitel, student medicíny Martin Švec, se pomalu zlepšuje. Ke kauze už se vyjádřila také univerzita, kde mladík studuje. A ne právě lichotivě. Zoufalí jsou Martinovi blízcí.

Stav týraného Artuše, který má mimo jiné různě po těle odumírající tkáň, poškozený zrak nebo komplikovaně zlomenou packu, se naštěstí zlepšuje. Nicméně nadále zůstává hospitalizovaný na veterinární klinice.

 

"Pokrok je hlavně v tom, že Artuš už začal obrůstat, ty kožní defekty se postupně zmenšují. Po odstranění nekróz (mrtvá tkáň) se vše hezky hojí," popsala v pátek pro portál Krimi Plzeň veterinářka Markéta Janoušková.

 

Jestli bude podobně příznivé i hojení zlomené tlapky, podle ní bude jasné až později. Kontrolní rentgen ale vypadá dobře.

 

A co na to, že měl její student na psovi provádět šílené experimenty, říká plzeňská lékařská fakulta? "Bez ohledu na tento konkrétní případ je týrání zvířat nepřijatelné a je neslučitelné se zásadami lidského chování. Universita Karlova nebude v žádném případě tolerovat tento způsob chování. Nastalou situací jsme znepokojeni, podnikáme kroky, které jsou v souladu s právním řádem ČR a univerzitními předpisy, abychom zabránili případným dalším škodám, nicméně ctíme presumpci neviny," píše podle Krimi Plzeň škola.

 

 

Podle vyjádření Martin Švec pracoval v Biomedicínském centru, kde analyzoval bakterie. Mají tady i pokusná žvířata /myši, potkany a prasata), s těmi prý ale mladík nikdy nepřišel do styku.

 

"Studentovi M. Š. byl aktuálně zablokován veškerý přístup do prostor Biomedicínského centra, s dalšími kroky fakulta vyčká výsledků šetření orgánů činných v trestném řízení," uvedla univerzita.

 

Celá záležitost velmi trápí mladíkovu rodinu. Artuše na veterinu odvezl Martinův otec, který také platí léčbu zvířete. "Jsem bohužel, dnes už mohu napsat, naprosto psychicky vyčerpaná, zoufalá a bezmocná. Minimálně tři měsíce se já, můj přítel, můj mladší syn a samozřejmě i otec Martina snažíme všemožným způsobem zajistit nemocniční psychiatrickou léčbu. Uvědomujeme si závažnost jeho duševní nemoci a dobře víme, že neodkladná hospitalizace je nezbytná," tvrdí mladíkova matka.

 

Jenže na psychiatrii prý musí jít Martin dobrovolně, což odmítá. A k nucené hospitalizaci údajně není podle lékařů důvod. "Věřte, že jsme z celé situace zdrceni. Syn má silné halucinace, v bytě, ve kterém bydlí, vidí brouky, štěnice, zákožky svrabové, vidí jak se hýbou věci a je přesvědčen, že on i Artuš mají svrab," tvrdí zdrcená žena.

 

Vše už řeší také policie. Více v reportáži TV Nova:

 

TN.cz