nepříznivé počasí

Česko nemá dost podzemní vody. Jak je na tom váš region? MAPA

Studna ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 23. 1. 2020
Téma:

Ke konci roku 2019 byl stav podzemních vod podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na téměř nejhorší úrovni. Studny jsou vyschlé a zatím není jasné, kdy se situace zlepší. Nepřispívá k tomu ani letošní zima, jelikož je celou dobu málo sněhu. A podobné počasí vydrží i v následujících týdnech.

Oproti roku 2018 byl stav podzemních vod v loňském prosinci na většině míst silně podnormální, což znamená silné sucho. Ke konci roku došlo k mírnému zlepšení, ale situace je stále vážná. Zlepšení například zaznamenalo povodí horního Labe na severovýchodě Čech a na střední Moravě. Zhoršení naopak ČHMÚ zaznamenal v povodí Vltavy v jižních Čechách nebo dolního Labe v severních Čechách.

 

A stav podzemních vod se zhoršuje i v letošním roce. Klesat bude především hladina vody ve studnách. "Vlhkost se nebude v průběhu týdne příliš měnit," uvedl ČHMÚ na svém webu. Problémy má také povodí Ploučnice, Ostravice nebo Olše. Velmi suché je také povodí Jizery, Lučnice a oblast soutoku Dyje a Moravy.

 

 

Zlepšení nejspíš nepřinese ani zima, která je opravdu mírná.  Sníh je spíše na horách, než v nížinách, a ještě je ho málo. "Česku chybí zejména sněhová pokrývka ve středních a vyšších nadmořských výškách, jejíchž odtávání by doplnilo hladiny podzemních vod," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

"Současná sněhová pokrývka ve střediskách se pohybuje nejčastěji od 5 do 15 cm, ve vyšších polohách leží 15 až 40 cm a na hřebenech nejvyšších hor 40 až 75 cm sněhu," informoval ústav na facebooku.

 

 

Sněhových srážek se nedočkáme ani do konce týdne. Spíše bude mrholit a obloha bude jasná. Mírnější ochlazení můžeme očekávat až v pondělí. "V příštím týdnu již pravděpodobně začnou do střední Evropy postupovat frontální systémy z Atlantického oceánu. Naše území se tak bude střídavě nacházet v teplejším a chladnějším vzduchu a na horách se budou střídat srážky dešťové a sněhové," dodal ČHMÚ.

 

Výraznější změna může nastat až ke konci února, nebo v březnu. Voda ve studních by mohla začít postupně stoupat. "Sezónní modely zatím uvádí, že by srážkově měly být následující měsíce normální, což je dobré pro vegetaci," doplnila Honsová.

TN.cz