Rorýs obecný

Stavaři zničili hnízda vzácného ptáka! Inspektoři jim napařili tučné pokuty

Rekonstrukce paneláků v Bruntále
Zdroj: Česká inspekce životního prostředí
Rekonstrukce paneláku v Bruntále
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 4.9. 2019 15:40

Tři pokuty za celkem 250 tisíc korun rozdala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dvěma stavebním firmám a Hospodářské správě města Bruntál. Podle inspektorů zničily při zateplování paneláků v Bruntále hnízdo chráněného rorýse obecného.

Firmy podle inspekce letos v březnu zaplnily montážní pěnou ventilační otvory na panelácích v Bruntále, které obýval zvláště chráněný druh ptáka - rorýs obecný. "Inspektoři provedli na místě kontrolu a zjistili, že na budovách jsou montážní pěnou nebo stavebním materiálem vyplněny podstřešní ventilační otvory užívané rorýsy, dva otvory byly zaslepeny kovovou síťkou," vysvětluje ředitel ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek. 

 

Stavaři přitom dostali na rekonstrukci paneláků v ulici Květná vyjímku od krajského úřadu, ta jim však byla povolena pouze za předpokladu splnění jasných podmínek. Žádnou z nich však podle České inspekce životního prostředí nedodrželi.

 

 

"Práce měly být zahájeny do 31. března 2018 a všechny otvory vhodné ke hnízdění rorýse měly být tři dny před zahájením prací provizorně překryty závěsem z průsvitné tkaniny. Firmy ale zahájily práce až v dubnu, aniž by otvory vhodné ke hnízdění rorýse překryly,“ tvrdí ředitel ČIŽP Kozubek. 

 

Inspektoři proto uložili Hospodářské správě města (HSM) Bruntál pokutu 200 tisíc korun, společnosti RÝMSTAV CZ 40 tisíc a firmě W.H.A. system 10 tisíc korun. Společnosti HSM Bruntál a RÝMSTAV CZ se proti rozhodnutí o pokutě odvolaly k Ministerstvu životního prostředí. To je však obě zamítlo a sankce nabyly v červenci právní moci.

 

 

HMS se však pokutě nadále brání. "My s rozhodnutím nesouhlasíme. V tuto chvíli máme podanou správní žalobu," popsal TN.cz ředitel Luděk Holan. Podle něj vše konzultovali s odborníky, kteří se zvoleným postupem neměli žádný problém. "Chci zdůraznit, že žádnému z rorýsů se nic nestalo," dodal ředitel.

 

 Zástupce stavební firmy RÝMSTAV CZ redakce TN.cz kontaktovala, k celé věci se však nechtějí vyjadřovat. Na společnost W.H.A. system neexistuje telefonické spojení, na firmu jsme se proto obrátili e-mailem a na odpověď čekáme. Pokud reakci obdržíme, najdete ji v tomto článku.

 

Lovec na Klatovsku nelegálně odstřelil dvě labutě:

TN.cz