Protest učitelů

Stávka se blíží, ředitelé informují rodiče, zda budou školy otevřené!

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 19:57
5.11. 2019 12:39
Téma:

Ke středeční stávce učitelů se odhadem připojí na šest tisíc základních, mateřských a středních škol. Ředitelé se snaží ještě narychlo informovat rodiče o uzavření budov.

Letáky s nápisem "stávka" jsou už vyvěšeny všude, kde se školy do protestů zapojí. Stávka za vyšší platy ale nemá jednoznačnou podporu.

 

Například ze zlínských základních škol se do stávky nezapojí ani polovina. Některé z nich budou úplně uzavřené, v jiných budou myslet alespoň na ty nejmenší.

 

"Zůstává ve škole jen těch deset procent učitelů, kteří do stávky nejdou a je zajištěn dohled nad žáky první až třetí třídy," říká například předsedkyně odborové svazu ZŠ Kateřina Hálová.

 

Ze šesti tisíc stávkujících škol je většina ve městech. Ty menší, vesnické, z drtivé většiny učitelský protest podpoří jen symbolicky. V některých školách se kantoři pro stávku rozhodli až nyní. A i tam, kde se ve středu vyučovat nebude, nebyli pro uzavření škol učitelé jednotní.

"Půjdu darovat krev, stávku respektuji, chápu, svým způsobem s ní souhlasím, ale ne úplně tímto způsobem," zamýšlí se učitel základní školy Ondřej Plaček.

 

Stávka má různou podporu v krajích. Na Liberecku bude většina škol normálně vyučovat, naopak v Olomouckém kraji se do stávky zapojí i poměrně hodně středních škol - včetně olomouckého gymnázia Hejčín.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz