Zavřené školy

Stávka učitelů dělá firmám problémy! Lidé si ve velkém berou dovolenou

Simona Šimková
Simona Šimková
Aktualizováno 5.11. 2019 20:51
Téma:

Po jedenácti letech budou ve středu opět stávkovat učitelé. Řada škol to oznámila teprve v úterý, což výrazně zkomplikovalo situaci rodičům, kteří nemají hlídání pro své děti. Dotklo se to ale i zaměstnavatelů. Ti museli řešit hromadné žádosti o dovolené. Zejména malé firmy si nemohou dovolit přijít nečekaně hned o několik pracovníků v jeden den. Přehazují proto směny nebo nabízejí mimořádné hlídání.

Zákazníci jedné z pražských cukráren si ve středu nemuseli dát svůj oblíbený dortík, málem ho totiž neměl kdo udělat. Majiteli se totiž na stole najednou objevilo několik žádostí o dovolenou, všechny od rodičů dětí ze stávkujících škol. Řeč je o pěti až osmi zaměstnancích, to by pak za pultem a v kuchyni byli jen dva lidé. Majitel nakonec situaci vyřešili kompromisem.

 

Do práce tak půjdou ti, kteří děti nemají. "Musela jsem si přehodit směnu. Zkomplikovala jsem to i spolupracovníkům, kteří měli volno," popsala jedna z pracovnic cukrárny.

 

Dovolenou žádali i číšníci jedné ze smíchovských restaurací. Kdyby majitel vyhověl všem, neměl by prý lidi pořádně kdo obsluhovat. "Postavil bych se k tomu jako správný provozovatel čelem a dělal to sám," uvedl provozní restaurace Jan Husenský.

 

 

Stávka se dotkne i karlovarské správy lázeňských parků. Kvůli chybějící zaměstnankyni si budou muset její kolegyně prohodit směny. O něco lépe jsou na tom zaměstnanci velkých firem.

 

"Kvůli stávce buď využili práce z domova, nebo dnů volna navíc, které nabízíme v rámci benefitního programu," vysvětluje mluvčí společnosti Siemens Mariana Kellerová. Největší tuzemský výrobce elektřiny zase zajistil svým zaměstnancům mimořádné hlídání v areálu firmy. Naposledy se ve školách kvůli platům celoplošně stávkovalo v červnu roku 2008.

pan TN.cz