MOJE ZEMĚ

Štěrk, písek a zbytky soli po zimě škodí autům i životnímu prostředí

Moje země - úklid
Zdroj: TN.cz, karcher.cz
Jarní čištění komunikací
Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 19:11
24.2. 2021 17:40
Téma:

Konec zimy a příchod jara bývá z hlediska údržby komunikací často kritický. V zimě bylo použito pro ošetření silnic a chodníků velké množství posypových materiálů, štěrku, písku a posypové soli. Důkladný úklid je tedy potřeba pro zachování bezpečného a zdravého prostředí.

"Letošní zima opět po letech přinesla sněhovou nadílku a jarní úklid bude náročnější než v minulých letech bez sněhu," říká Lukáš Rom z čisticí společnosti Kärcher. "Podcenění jarního úklidu se nevyplatí, protože na ulicích leží po zimě velké množství posypových materiálů, soli, štěrku a kamínků. Ty je třeba uklidit," dodává.

 

V zimním období mají lidé podle čisticí společnosti obecně tendenci venku méně uklízet kvůli dešti nebo sněhové přikrývce. Týká se to hlavně pejskařů, kteří se o exkrementy svých mazlíčků v zimě starají méně. Když pak sníh roztaje, nashromážděný nepořádek se opět objeví. Jarní úklid pak musí právě tyto nečistoty důkladně odstranit.

 

 

Včasné odklizení zimního posypu navíc výrazně snižuje množství polétavého prachu v ovzduší. Silná automobilová doprava totiž posypové materiály ležící na komunikacích stále více rozmělňuje a víří. Takto rozvířený prach se významně podílí na celkovém množství polétavého prachu v ovzduší, což poměrně znečišťuje životní prostředí.

 

Pokud nedojde k včasnému úklidu posypových kamínků, ulice se zaplní materiálem, který je nebezpečný například pro lak automobilů, ale i pro další majetek. Odletující kamínky totiž dokáží poškodit lak na vozidle až do té míry, že se může barva odloupnout na kov a místo začne rezavět. Riziko pak představují i pro čelní skla automobilů.

 

 

"Profesionální péče o venkovní čistotu zamezí nejen dalšímu víření zdraví škodlivého polétavého prachu, ale i zanesení nečistot do všech vnitřních prostor a následnému poničení vnitřních povrchů. Ve většině případů je třeba eliminovat zejména prach, štěrk, kamínky a nečistoty které zůstaly po zimě," uzavírá Rom.

 

Podívejte se na reportáž o zakázané hračce, která škodí životnímu prostředí:

TN.cz