Svalová atrofie

"Stojím, teto, stojím." Sledujte obří radost vážně nemocného Maxíka!

Petr Zelený
Petr Zelený
28.8. 2020 16:21
Téma:

Malý Maxík, který nedávno dostal superdrahý lék na spinální svalovou atrofii (SMA), kterou trpí, dělá obrovské pokroky. Dokazuje to i krátké video, které nyní jeho rodina zveřejnila na facebooku.

Pro většinu rodin sice krásná, ale očekávaná chvíle - jejich ratolest se postaví na nohy a vydrží stát. Jenže pro rodinu malého Maxíka, který oslavil na začátku června druhé narozeniny, jde o naprosto zlomový moment.

 

Chlapec totiž trpí spinální svalovou atrofií, což je velmi vážné onemocnění, při němž odumírají nervy a svaly. Jenže díky superdrahému léku Zolgensma se podařilo nepříznivý vývoj zvrátit.

 

A Maxík se tak díky tomu konečně postavil na nohy. Na videu, které jeho rodina zveřejnila, je naprosto jasně vidět chlapcova nezkalená radost. Sice se ještě přidržuje asistujících dospělých, ale i tak je naprosto evidentní, že je u vytržení.

 

 

Nejprve je jeho "Stojím" nesmělé, na konci krátkého videa se ovšem batoleti úplně rozsvítí oči, zatímco vykřikuje: "Stojím, teto, stojím!"

 

Záběry dojaly řadu lidí, kteří Maxíkův boj s nemocí sledují. "Když vidím tu radost malého i rodičů z pokroků, mám slzy štěstí v očích a také obrovskou radost," svěřila se pod videem na facebooku Andrea. "Tak to je úžasné a jakou z toho má Maxik radost. Věřím, že to dokáže a bude chodit!" přidala se Haňule.

 

 

Maxíkovi zásadním způsobem pomohl zmiňovaný lék Zolgensma. Preparát stojící kolem 50 milionů korun ale dostal na poslední chvíli - léčba se totiž provádí jen do dvou let věku a Maxík ji absolvoval pouhé tři týdny před svými druhými narozeninami.

 

Rodiče obří částku na lék pro svého nemocného synka vybrali velmi rychle, pak ovšem hrozilo, že se drahý lék bude muset zdanit. Nakonec přípravek uhradila pojišťovna.

 

Připomeňte si, jak se Maxíkovi dařilo týden po podání léku:

 

 

 

 

 

TN.cz