praha

Stonásobné překročení limitu! Celníci zachytili čaj plný pesticidů

Čínský čaj s pesticidy - 1
Zdroj: SZPI
Čínský čaj obsahující pesticidy
Roman Dolejský
Roman Dolejský
2.8. 2019 17:01
Téma:

Na čínský čaj si posvítili inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Jeden ze dvou vzorků obsahoval téměř stonásobek povoleného limitu pesticidů.

Inspektoři a celníci se na letišti v pražské Ruzyni zaměřili na zásilku čínských čajů. V celním prostoru odebrali vzorky a poslali je na analýzu. Výsledky inspektory nepotěšily.


"Výsledky rozborů čajů s názvem Fujian Green Tea Snail a Guangdong Mi Lan Xiang H-M prokázaly, že překračují maximální povolené limity u dvou typů pesticidů," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Dovozcem čajů je společnost Amana s.r.o.


První čaj obsahoval 0,21 miligramů buprofezinu na kilogram, povolené množství je přitom 0,05 miligramu. Limit tak překročil téměř čtyřnásobně. Rozbor odhalil rovněž tolfenpyrad v množství 0,51 miligramů na kilogram, přičemž nejvyšší povolené množství je 0,01 miligramu. To znamená jednapadesátinásobné překročení.

 

Čínský čaj obsahující pesticidy:


V druhém čaji bylo pesticidů ještě více. Limit pro buprofezin byl překročený téměř osminásobně. Ovšem tolfenpyradu v něm bylo skoro stonásobně více - vzorek obsahoval 0,96 miligramů na kilogram této látky.

 
"Vzhledem k nedodržení limitů pro přítomnost pesticidů rozhodli inspektoři SZPI o nevpuštění zásilky do vnitřního trhu EU a nedošlo tak k ohrožení zdraví spotřebitelů," doplnil Kopřiva.

 

 


Buprofezin je účinný hlavně proti polokřídlému hmyzu, jako jsou vlnatky a molice. V některých zemích je zakázaný kvůli negativním dopadům na životní prostředí. Tolfenpyrad vznikl v roce 1991 v Japonsku, je velmi účinný proti různým vývojovým stádiím křídlatého hmyzu.
 

TN.cz