Kontroverzní téma

Chceme manželství i pro gaye a lesby, demonstrovaly v Praze stovky lidí

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Aktualizováno 12.9. 2019 21:34
Téma:

Stovky lidí ve čtvrtek v Praze demonstrovaly za uzákonění novely občanského zákoníku, která by umožnila gayům a lesbám uzavírat manželství.

Už 457 dní leží v Poslanecké sněmovně návrh na uzákonění manželství homosexuálních párů. Po jejím projednání ve čtvrtek volala iniciativa Jsme fér v Senátu.
 

"My jsme chtěli českému publiku, českým politikům, ale i veřejnosti, zprostředkovat zkušenosti politiků, kteří manželství pro všechny prosadili v zahraničí," řekla Adéla Horáková z iniciativy Jsme fér.

 

Valdštejnský sál, ve kterém běžně probíhá jednání horní komory Parlamentu, navštívila řada zahraničních hostů. Za největší hvězdu konference označují organizátoři senátora ze Spojených států Zacha Wahlse. Politika vychovaly dvě matky a kvůli tomu v dětství čelil posměchu.

 

"Žiju v Iowě, která má manželství pro všechny deset let. Já sám jsem se nedávno zasnoubil s krásnou a inteligentní ženou a doufám, že si ji brzy vezmu. Jsem rád, že mohu sdílet svůj příběh," řekl americký senátor Zach Wahls.

 

 

 

Na konferenci z úst zahraničních řečníků zazněly příběhy o tom, jak se manželství pro homosexuální páry prosadilo v cizině, například v Nizozemsku.

 

Dorazili ale i čeští politici. "Je to téma, které hýbe společností. Víme, že návrh zákona leží v Poslanecké sněmovně už dlouhou dobu a ještě pořád se nedostal k prvnímu čtení. A tohle je i takový krůček k tomu to podpořit," řekl senátor Miroslav Adámek (ANO).

mik TN.cz