protesty řidičů

Protest u pražského letiště: Stovky taxikářů zaplnily parkoviště

Téma:

U pražského letiště Václava Havla protestovali od čtvrtečního dopoledne taxikáři. Vadila jim vnitřní politika firem, které prodávají jejich služby. Plná byla obě letištní parkoviště, protestuje zhruba 300 taxikářů.

Stovky řidičů stávkovaly od čtvrtečního dopoledne u letiště Václava Havla v pražské Ruzyni. "Obě parkoviště u letiště jsou plná, protestuje zhruba tři sta řidičů,“ řekl ve čtvrtek před jedenáctou hodinou redakci jeden z organizátorů protestu.

 

Řidiči taxi protestovali proti interním problémům mezi nimi a letištními firmami. "Vadí nám vnitřní politika místních firem. Prodávají naše služby s vysokým servisním poplatkem, jenže jízda je tím pádem předražená. Cena je tak vysoká, že zákazníci pak raději volí konkurenci v podobě Uberu nebo Taxify," vysvětlují taxikáři.

 

GALERIE: Protesty taxikářů u pražského letiště

1
/
10
Zdroj: TN.cz
Protesty taxikářů

 

"Ty firmy místo toho, aby nám ve shánění zákazníků pomáhaly, nám odhánějí klienty,“ doplňují. Když pak řidiči taxislužeb přičtou nájem za parkovací místa a další poplatky pražskému letišti, práce se jim přestává vyplácet.

 

"Protest probíhal na neveřejném parkovišti,“ sdělil Roman Pacvoň, tiskový mluvčí pražského letiště. "Stávka neomezuje příjezdové komunikace k letišti, provoz je plynulý," uklidňoval cestující. 

 

Akce na pražském letišti probíhala za přítomnosti policie. "Protest na místě monitorujeme,“ sdělil v průběhu akce redakci tiskový mluvčí pražské policie Jan Rybanský. "Policisté neřešili žádné přestupky ani incidenty, řidiči plně spolupracují,“ doplnil.
 
 

Podle informací TN.cz by před polednem probíhalo společné jednání zástupců řidičů taxíků s jednateli firem. Chtěli se dohodnout na přijatelnějších podmínkách pro obě strany. Firmy FIX a Taxi Praha, se kterými se taxikáři snažili domluvit, prozatím své vyjádření neposkytly, nicméně taxikářům měli jejich zástupci po poledni nabídnout změnu podmínek.

 

Vyjednávání pak dopadla dobře pro taxikáře. "Jednalo se o situaci vnitrofiremního charakteru," sdělil naší redakci jeden z taxikářů Lukáš Pelikán. "Šlo o situaci podmínek firem, které poskytují na pražském letišti taxislužbu, a jejich smluvních partnerů. Kam až jsou smluvní partneři tlačení. Dostalo se to až do takové fáze, že podmínky jsou pro řidiče neúnosné," vysvětluje. Je tak pro řidiče nemožné uhradit všechny letištní poplatky a stále vozit lidi za stejnou cenu.

 

Protest byl rozpuštěn před druhou hodinou odpolední. "O dalších krocích se dál bude jednat na konci tohoto měsíce," uzavírá. Pokud ale s taxikáři firmy odmítnou vést dialog, řidiči nevylučují, že se podobný protest bude opakovat.

 

 

 

Podobné protesty se uskutečnily už několikrát v minulých letech, pražským řidičům taxíků vadila služba Uber. Podle nich je přítomnost Uberu ve městě nekalou soutěží. Řidiči taxíků kritizovali v souvislosti se službou Uber také bývalou pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), která tuto službu tolerovala.

 

Podívejte na vyjádření jednoho z účastníků protestu:

 

Související témata:
mj TN.cz