uprchlíci bez domova

Stovky uprchlíků si rozdělí deset zemí EU. Tábor v Řecku jim zničil požár

Uprchlíci při požáru v Řecku přišli o přístřeší
Zdroj: Profimedia
V řecké Morii zničil požár uprchlický tábor
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 11. 9. 2020
Téma:

Deset zemí Evropské unie si mezi sebe rozdělí 400 nezletiletých uprchlíků z tábora Moria v Řecku, který tento týden zničil požár. Oznámil to v pátek německý ministr vnitra Horst Seehofer. Nespecifikoval, o které země se jedná.

Samotné Německo by mělo přijmout 100 až 150 nezletilých migrantů, uvedl zpravodajský web Deutsche Welle s odkazem na slova německého ministra vnitra Horsta Seehofera. Kromě Německa deklarovalo dalších devět zemí EU, že si mezi sebe uprchlíky z vyhořelého tábora na řeckém ostrově Lesbos rozdělí.

 

S dalšími státy se ještě vyjednává. Seehofer neuvedl, o které země se jedná. Svůj úmysl migranty přijmout vyjádřila například Francie a Nizozemsko. Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že doufá, že i ostatní národy Evropské unie převezmou zodpovědnost a přijmou několik nezletilých uprchlíků.

 

Redakce TN.cz kontaktovala české ministerstvo vnitra, aby zjistila, jaký postoj zaujala Česká republika, odpověd ale zatím nedostala. K problematice se nedokázal jasně vyjádřit ani premiér Andrej Babiš, který před odletem na summit V4 řekl, že to země Visegrádské čtyřky určitě projednají.

 

 

Pomoc se má týkat pouze čtyř stovek nezletilých migrantů bez dospělého doprovodu. Tábor, ve kterém žili, tento týden zničil požár. Tisíce lidí se tak ocitly bez přístřešku a živoří na řeckých silnicích bez jídla, vody a stanů. Organizace Červený kříž apeluje na mezinárodní společenství, aby rychle jednalo.

 

Německo-francouzská iniciativa se však neobešla bez kritické odezvy. Německá krajně pravicová politička Beatrix von Storchová uvedla, že přijetí lidí z uprchlického tábora bude považováno za "odměnu".

 

"To by vyslalo velmi špatný signál. Musíme ukázat, že zneužívání politického azylu nebude respektováno. Pokud si vypálí uprchlický tábor, budou tam muset zůstat. Ten tábor musíme velmi rychle zrekonstruovat," uvedla a dodala, že přijetí uprchlíků může být pobídkou k dalšímu žhářství.

 

Řecko čelí od začátku roku velkému náporu uprchlíků, kteří tam míří přes Turecko. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz