Česko v plamenech

Stovky zásahů a 4. stupeň poplachu! Oslabení hasiči bojují s požáry lesů

David Pik
David Pik , Ivan Berka
7.4. 2020 12:33
Téma:

U stovek požárů lesů a strnišť musejí už od pondělí zasahovat hasiči po celé republice. Situace je pro ně o to složitější, že jsou v této době nasazováni i na mnoha dalších místech ve spojení s koronavirovou epidemií. Aby situaci na Vysočině zklidnili, vydali úplný zákaz rozdělávání ohňů v přírodě. Na Liberecku byl v pondělí dokonce vyhlášen 4. stupeň požárního poplachu.

Vysočinu zachvátily na mnoha místech plameny, hasiči dlouhé hodiny bojují s rozsáhlými požáry lesů. Pomáhaly jim ze vzduchu i vrtulníky. Jenom během pondělí, noci na úterý a během dne zasahovali hasiči na Vysočině u 150 požárů. Hořel třeba i les u Velkého Beranova na Jihlavsku.

 

Hořelo prakticky po celém kraji. Ve Štokách na Havlíčkobrodsku při hašení pomáhalo i letadlo. "Vlivem silného větru se rozhořela ohniště po víkendovém pálení klestí v lese," zhodnotila mluvčí hasičů Kraje Vysočina Petra Musilová.

 

Hasiči jsou teď přitom často nasazováni i na mimořádné úkoly v rámci koronavirové epidemie. Na Vysočině jim proto chtějí pomoci. Kraj kvůli nynější situaci zakázal až do odvolání pálení klestí, vypalování trávy a rozdělávání ohňů v přírodě. Při porušení tohoto nařízení prý začnou hasiči na Vysočině rozdávat pokuty, a to až v 25tisícové výši.

 

 

Také u obce Horská Kamenice na Jablonecku už druhý den hasiči pokračují v likvidaci rozsáhlého požáru lesa. V pondělí s ním bojovalo 150 hasičů. Do akce musely být povolány i letadlo a vrtulník. Vyhlášen byl dokonce 4. stupeň požárního poplachu.

 

Plameny zachvátily plochu o velikosti zhruba 15 hektarů. Požár se kvůli nepříznivým podmínkám ukázal jako téměř nezastavitelný. "Fouká tady silný vítr. Ten požár se docela hodně rozšiřoval," popsal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

 

Kromě větru působily problémy další faktory. "Sucho a třetí nepřítel je těžký a velmi nepřístupný terén. Tato kombinace způsobila rychlé rozšíření požáru na velkou plochu. Máme tady 150 hasičů," potvrdil ředitel hasičů Libereckého kraje Luděk Prudil.

 

 

V pondělí večer hasiči odvolali letadlo i vrtulník s bambivakem. "Na noc budeme muset práci přerušit kvůli vysokému riziku úrazů nebo pádů hasičů. V ranních hodinách znovu nastoupíme a budeme dohašovat další ohniska," vysvětlil Prudil.

 

Požár se rozšířil na 28 hektarů. Jen v libereckém kraji během pondělka řešili hasiči celkem 18 požárů.

 

"Celkem včera hasiči vyjeli k 293 požárům, což je šestkrát víc než je dlouhodobý denní průměr (ten je 49 požárů denně),"informoval Hasičský záchranný sbor ČR.

GALERIE: Kvůli rozsáhlému požáru na Liberecku byl vyhlášen 4. stupeň požárního poplachu

1
/
6
Zdroj: HZS Libereckého kraje
Kvůli rozsáhlému požáru na Liberecku byl vyhlášen 4. stupeň požárního poplachu - 2

klma TN.cz