násilné potlačení protestů

Strach a krev v ulicích: Súdánská krize už stála život 60 lidí!

Protesty v Súdánu
Zdroj: Profimedia
Téma:

Při protestech v Súdánu a už zemřelo podle opozice 60 lidí, oficiální bilance předtím hovořilo o 35 obětech. Čína a Rusko ve středu zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN přijetí rezoluce, která by odsuzovala pondělní potlačení demonstrací.

Armáda v pondělí násilně potlačila demonstraci v súdánském Chatúmu, při střetu zemřelo podle lékařské organizace napojené na opozici nejméně 60 lidí, uvádí agentura Reuters. Původní zprávy hovořily o 35 obětech.

 

Lidé protestují proti vývoji v zemi, kde armáda v dubnu svrhla prezidenta Umara Bašíra. V úterý vojenská junta uvedla, že do devíti měsíců uspořádá volby, s tím ale demonstrující nesouhlasí a oznámili, že budou dále demonstrovat.

 

Británie a Německo vypracovaly návrh rezoluce, která vyzývala vojenskou juntu a civilní opozici, aby pokračovaly ve společném hledání shody při řešení aktuální krize. Tu ale podle BBC ve středu zablokovala Čína s podporou Ruska.

 

 

Podle BBC v úterý armádní jednotky rozebíraly barikády v ulicích a stříleli do vzduchu, město podle místní obyvatelky žije ve strachu.
 

klma TN.cz