Zvýhodnění vítězné strany

Strakonice čekají nové volby. Zrušení loňských potvrdil Ústavní soud

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 13. 8. 2019
Téma:

Nové komunální volby čekají v příštích týdnech obyvatele jihočeských Strakonic. Hnutí Strakonická veřejnost, které vyhrálo loňské komunální volby, neuspělo u Ústavního soudu se stížností proti jejich zrušení. Hnutí bylo podle soudů v kampani zvýhodněno.

Ústavní soud shledal stížnost hnutí Strakonická veřejnost a starosty Břetislava Hrdličky jako neopodstatněnou. Protestovali proti rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích, který v květnu už podruhé loňské volby zrušil a vyhlásil nové na 14. září.

 

Stěžovatelé jednou u Ústavního soudu uspěli. Ten anuloval zrušení voleb i vypsání nových v jiném termínu. Krajskému soudu nařídil, aby rozhodnutí lépe odůvodnil a zahrnul také tzv. panašování, tedy kroužkování kandidátů napříč kandidátní listinou.

 

Krajský soud volby znovu zrušil a v novém odůvodnění připomněl, že skutečný rozsah panašování už nelze zjistit, protože hlasovací lístky a sčítací archy byly letos v lednu skartovány. Vliv na volby tak určil jen na základě matematických výpočtů.

 

 

"Krajský soud provedl řadu dalších statistických srovnání výsledků voleb, z nichž vyplynul jednoznačný závěr o vysoké intenzitě porušení volebního procesu s vlivem na výsledek voleb; postupoval tak přesně v duchu závazného právního názoru, který vyslovil Ústavní soud ve svém nálezu, a své závěry jasně, srozumitelně, logicky a přesvědčivě odůvodnil," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

 

Proti výsledku komunálních voleb podal stížnost neúspěšný kandidát jiného uskupení. Tvrdil, že Strakonická veřejnost byla zvýhodněna v radničním zpravodaji a na výlepových plochách. Soud potvrdil, že volby byly neregulérní.

 

 

TN.cz