napadení rozhodnutí

Strakonice jdou k ústavnímu soudu, hrozí opakování voleb

Téma:

Město Strakonice bude podávat ústavní stížnost na usnesení českobudějovického krajského soudu. Ten v listopadu prohlásil výsledek komunálních voleb za neplatný kvůli nedodržení pravidel politické soutěže.

O podání ústavní stížnosti rozhodla městská rada. Vedení města se domnívá, že volby proběhly v pořádku.

 

Soud na to měl ale opačný názor, podle rozhodnutí byl kandidujícím stranám významným způsobem omezen přístup k médiím. Vítězné hnutí Strakonická Veřejnost podle verdiktu soudu ovlivňovalo například výlep plakátů nebo zakazovalo inzerci v městském zpravodaji.

 

"Nejsme si vědomi, že bychom svojí činností bránili jakémukoliv politickému subjektu v reklamní kampani," uvedl starosta Břetislav Hrdlička.

 

Právě Strakonická Veřejnost volby ve Strakonicích vyhrála, získala přes 51 procent hlasů. Žalobu na průběh komunálních voleb ve Strakonicích podal Karel Jánský, lídr hnutí Změna pro Strakonice, které získalo necelé 4,3 procenta hlasů.

 

 

Soud mu tedy dal za pravdu, uvedl že se volby konaly v rozporu se základními právy garantovanými Listinou základních práv a svobod a Ústavou České republiky. Podle soudu vítězná strana zcela znemožnila vést ostatním politickým stranám předvolební kampaň.

 

Pokud Ústavní soud nerozhodne jinak, budou se nové volby ve Strakonicích konat 16. března příštího roku.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Vladimír Hoť/klma tn.cz / TV Nova