VOLBY 2020

Strany dostanou po volbách od státu desítky milionů! PŘEHLED

Ivan Bartoš, Petr Fiala, Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia, TN.cz
Ivan Bartoš, Petr Fiala, Andrej Babiš - ilustrační foto
David Mimra
David Mimra
7.10. 2020 5:50
Téma:

Strany a hnutí, které uspěly v Krajských volbách 2020, se mohou těšit na tučnou dotaci od státu. Za každý mandát mají nárok na 250 tisíc korun. Zatímco některé strany si polepší o desítky milionů korun, jiné oproti minulým rokům výrazně zchudnou.

Volby do krajských zastupitelstev nejlépe zvládlo hnutí ANO, které zvítězilo v deseti krajích. Celkem hnutí získalo 178 mandátů. Od státu tak do hnutí Andreje Babiše přiteče nejvyšší suma. Na účet jim přijde více než 44 milionů korun.

 

Na druhém místě skončila Česká pirátská strana. Piráti zároveň mohou oslavovat skok, který zaznamenali oproti minulým volbám. V roce 2016 získali v krajských volbách jen pět mandátů. Letos to je 99. Do stranické kasy jim tak od státu přiteče téměř 25 milionů korun.

 

 

Oproti roku 2016 si polepšila i ODS, která může s 99 mandáty počítat také s téměř 25 miliony korun. Strana SPD získala stejný počet mandátů jako v roce 2016, a to 35. Do stranické kasy tak přiteče téměř devět milionů korun.

 

Naopak na velkou ztrátu se musí připravit v ČSSD a v KSČM. Sociální demokraté měli po krajských volbách v roce 2016 celkem 125 mandátů, letos je to pouhých 37 a tím pádem jen něco málo přes devět milionů korun od státu. Podobně jsou na tom komunisté. Ti dosáhli v roce 2016 na 86 mandátů, letos se propadli na pouhých 13. Tím pádem mohou počítat s příspěvkem jen něco málo přes tři miliony korun.

 

TOP 09 obájila svých 19 mandátů a od státu tak dostane téměř pět milionů korun. Trochu si pohoršili v KDU–ČSL. V roce 2016 získali v krajských volbách 61 mandátů, letos 53. Příspěvek od státu tak bude činit více než 13 milionů korun.

 

 

Příspěvek na mandát člena zastupitelstva kraje a člena zastupitelstva hlavního města Prahy činí ročně 250 000 korun. “Ministerstvo financí na základě zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích vyplácí politickým stranám a politickým hnutím příspěvek na činnost, který zahrnuje stálý příspěvek a příspěvek na mandát. Volební výsledky z říjnových voleb budou zohledněny ve výplatě příspěvku na činnost za 4. čtvrtletí 2020 politickým stranám a politickým hnutím,“ uvedl pro TN.cz mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch.

 

Strany si letos přilepší ještě více. O kolik, to bude známé po druhém kole doplňovacích voleb do senátu. Za každý mandát dostane strana nebo hnutí 900 tisíc korun.
 

 

Piráti slaví druhý nejvyšší počet hlasů, smutno je u sociálních demokratů. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz