NÁKLADY A ZPRACOVÁNÍ

Stravenkový systém drtí malé prodejny! Ročně jich končí stovky

Obchod
Zdroj: Getty Images
ilustrační foto
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 9. 2. 2020
Téma:

Náročné zpracování a vysoké náklady. Především venkovské prodejny drtí nynější stravenkový systém. Vyplývá to z nedávného průzkumu Asociace českého tradičního obchodu (AČTO).

Asi 25 tisíc korun zaplatí ročně malá venkovská prodejna na maržích za stravenky. "To se rovná průměrnému měsíčnímu zisku takové prodejny. K tomu je navíc potřeba započítat další náklady s akceptací stravenek spojené," uvádí AČTO na základě výzkumu z letošního ledna, kterého se zúčastnilo 1799 nezávislých prodejen.


Průměrně se na provizích platí čtyři procenta, to ovšem platí jen pro prodejny v maloobchodních sítích či družstvech. “V mnoha případech je ale praxe mnohem tvrdší. Neorganizovaní jednotliví obchodníci, kteří stojí na trhu samostatně nebo ti s malými obraty, kteří fungují nejčastěji v malých obcích, odvádějí stravenkářům až desetiprocentní provize,” upozornil předseda AČTO Zdeněk Juračka.

Anketa

Ubývají ve vašem okolí drobné prodejny?

Hlasovalo 430 lidí.

Průměrná doba splatnosti stravenek je podle výzkumu 17 dnů. “Celý měsíc prodáváme zboží a při platbě stravenkami čekáme na proplacení zboží ještě dalších 14 dní, což znamená blokování hotovosti až 45 dní. Než nám stravenková společnost zakoupené zboží proplatí, máme už často zboží zaplaceno dodavatelům,” popsal obchodník Josef Štícha z Plzeňského kraje.


Další náklady jsou spojené a administrativou a se zasíláním papírových stravenek poštou nebo jejich odvozem na sběrná místa. Naopak u elektronických stravenek zase obchodníci platí větší provize.

 


Malé prodejny na vesnicích se dlouhodobě potýkají s úpadkem. "Přesné počty uzavřených prodejen za rok 2019 budou zřejmě až v březnu. Odhadujeme, že se bude jednat o menší stovky. Počet uzavíraných prodejen tolik neroste, už totiž není moc co zavírat. O problematiku se čím dál více zajímají různé kraje, zavádí dotační programy na udržení prodejen," řekl tajemník AČTO Jan Hrdina.
 

Anketa

Jste pro zrušení stravenek?

Hlasovalo 690 lidí.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce stravenkový systém zrušit, proti jsou sociální demokraté. "ČSSD má k návrhu hned několik výhrad. V prvé řadě se ptáme, proč rušit systém, který funguje a brát lidem stravenky? K tomu důvod nevidíme," prohlásil ČSSD Jan Hamáček.


"Druhou věcí jsou rozpočtové dopady. Ministerstvo financí přiznává, že to bude znamenat propad ve státním rozpočtu, my se domníváme, že ten propad může být až ve výši pět miliard," doplnil Hamáček. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

Podívejte se na komentář Aleny Schillerové ke stravenkovému systému:

TN.cz