pomáhají bezdomovcům

Napadla nás hlídka strážníků, tvrdí neziskovka. A ukázala šrámy

Napadení sociálního pracovníka Městskou policií
Zdroj: neziskové organizace NADĚJE
Téma:

Dva strážnici městské policie se v neděli údajně dostali do potyčky se zaměstnanci denního centra Naděje pro lidi bez domova. Podle ředitele centra strážníci muže napadli, protože jim nechtěl vydat informace o klientech. Městská policie ovšem obvinění razantně odmítla s tím, že agresivní byl naopak pracovník Naděje.

Incident mezi strážníky a zaměstnancem centra se odehrál v neděli 9. června. "Městští strážníci podle přítomných svědků začali zaměstnance osočovat a verbálně vulgárně napadat, když jim odmítl poskytnout informace o klientech. Současně vulgárně hovořili o zaměstnancích Naděje a klientech," stojí v prohlášení centra.

 

Zaměstnanec údajně požádal strážníky o služební čísla. To ale měli odmítnout a čísla si zakrývat rukou. Zaměstnanec centra tak vyšel ven, aby si vyfotografoval poznávací značku vozu, kterým strážníci přijeli. Ti jej ale měli před očima svědků srazit za jízdy otevřenými dveřmi auta, zakleknout, spoutat a odvézt na služebnu, tvrdí centrum.

 

"Policie útočí na naše zaměstnance za dodržování zákona. Zaměstnanci, kteří vykonávají obtížnou a často rizikovou práci s lidmi bez domova, se musí ještě bránit nevoli některých policistů," uvedl oblastní ředitel Naděje Jan Kadlec. Pro TN.cz upřesnil, že problémy mají se strážníky i státní policií. "Obvykle to ale hned vyřešíme," dodal.

 

GALERIE: Údajné napadení sociálního pracovníka Městskou policií

1
/
4
Zdroj: neziskové organizace NADĚJE
Napadení sociálního pracovníka Městskou policií

 

Centrum podle zákona o sociálních službách a nařízení GDPR nesmí poskytovat informace o svých klientech. "Někteří policisté se však s tímto faktem nehodlají smířit. Doposud pouze verbálně útočili na naše zaměstnance. Ti se vždy snažili tyto situace ustát. Nechceme s policií vyvolávat konflikt, ale to, čeho se nyní dopustili strážníci městské policie, už přesáhlo veškeré hranice slušnosti," zlobí se Kadlec.

 

Pražská městská policie ovšem popisuje případ úplně jinak. V dlouhém vyjádření tvrdí, že agresivně se naopak choval zaměstnanec centra, který hlídce prý nadával. Do centra strážníci jeli, aby doručili soudní obsílku.

 

"V průběhu komunikace zaměstnanec sociálního centra neustále zvyšoval hlas a celý se třásl. Hlídka se proti jeho chování ohradila a vyzvala ho, aby se choval slušně," popsala mluvčí strážníků Irena Seifertová.

 

 

Posléze strážníci z místa chtěli odjet, ale dotyčný se za nimi prý rozběhl a dál jim nadával. "Několikrát při tom udeřil rukou do služebního vozidla a pokoušel se otevřít dveře u spolujezdce. Nepřestal ani po výzvě hlídky. Proto byl vyzván, aby se legitimoval, jinak bude předveden na státní policii," popsala Seifertová.

 

Muž údajně začal odcházet pryč, takže mu hlídka dala pouta a odvedla ho na služebnu. Lékařské ošetření údajně odmítl. Seifertová také popírá, že by si strážníci zakrývali identifikační čísla.

 

"Závěrem bychom se znovu rádi ohradili proti tvrzení ředitele Jana Kadlece. Naši strážníci na místě postupovali profesionálně, v souladu se zákonem, nikoho verbálně ani fyzicky nenapadli. Není pravda, že by si „frustrovaní strážníci“ vylévali zlost na zaměstnancích Naděje, ani na jejich klientech," ohradila se Seifertová.

mik TN.cz