MAPOVÁNÍ BEZDOMOVCŮ

Strážníci sčítají bezdomovce. Před zimou jim shání ubytování

Barbara Hanousek Eckhardová
Barbara Hanousek Eckhardová
Aktualizováno 14:06
13.11. 2020 12:51
Téma:

Města po celé České republice před zimou začínají počítat lidi bez domova. Mrazivé dny si totiž každoročně mezi bezdomovci vybírají desítky obětí. Na kontrolu už vyrazili strážníci v Ostravě.

Ranní mráz a teploty blížících se k nule. S blížící se zimou lidem bez domova nabízejí strážníci možnosti ubytování v sociálních a azylových zařízeních. "Jsem lesní muž, už jsem 18 roků ve stanu," řekl bezdomovec.

 

"Díky těmto kontrolám a osobní a místní znalosti strážníků se podařilo předejít řadě situacím, kdy tyto osoby kvůli klimatickým podmínkám byli v přímém ohrožení života," sdělil mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů. "Minule jsem potkal i jednoho bezdomovce, který přestal pít alkohol a už čtyři měsíce je na charitě čistý," pověděl strážník Lukáš Kostolný

 Podle strážníků je lehčí domluvit se s člověkem, který je na ulici kratší čas než dlouhé roky. Strážníci však mají tu zkušenost, že většina lidí, kteří přespávají venku, o nabízenou pomoc příliš nestojí. V místech určených pro přenocování jsou totiž přesně stanovená pravidla.

 

"Někdy to bývá alkohol, někdy to bývají domácí mazlíčci, protože k nim mají velký vztah," sdělil nejčastější důvody proč nechtějí jít bezdomovci na ubytovnu Kostolný. Dodržovat pravidla v ubytovnách je pro bezdomovce problém.

mb TN.cz