vakcinace

Strážníci se bouří! Nejsou zahrnutí v první fázi očkování proti covidu-19

Petr Brzek
Petr Brzek
11.1. 2021 21:00
Téma:

Vládní strategie nepočítá v první fázi s očkováním strážníků. Někteří ředitelé městských policistů zvažují, že v takovém případě nebudou posílat své lidi do rizikových lokalit, jako jsou například odběrová místa.

Strážnice Michaela Vojtová se každý den dostane k lidem, kteří nemají roušku, nebo vládní nařízení nerespektují. Očkovat se proti koronaviru chce nechat stejně jako řada kolegů. "Každý den přicházím do styku s velkou spoustou lidí, takže z tohoto důvodu se nechám očkovat," řekla Vojtová.


"Městští policisté řeší shlukování, střetávání lidí, takže i tam hrozí riziko přenosu nákazy,“ popsala mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zapletalová.


Jenže v první fázi se mají očkovat jen státní policisté a další členové integrovaného záchranného systému. Se strážníky se nepočítá. "Dále navyšovat tuto skupinu by nebylo ani smysluplné, protože tolik dávek v průběhu dvou měsíců ani nebude v Česku," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 


Jenže s tím se příslušníci městské policie smířit nechtějí. "Od počátku krize jsou strážníci poněkud opomíjeni. Přitom jsme to my, kdo je u odběrových míst, jezdíme na záchytky, jezdíme k agresivním pacientům. Kontrolujeme vládní opatření a přesto nejsme v první vlně očkování a měli bychom tam zcela jistě z těchto důvodů býti,“ postěžoval si ředitel karvinských strážníků Petr Bičej.


Někteří ředitelé městských policií prý zvažují i to, že strážníky nebudou posílat do terénu. "Hovoří se o tom, že bychom ty v první linii přestali nasazovat, ale lidsky nám to nedovolí,“ doplnil Bičej. Masivní očkování by mělo ve druhé fázi nastat v březnu, a právě tam by měli spadat i strážníci.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz