Tvrdé střety

Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie to vře. Zemřelo nejméně 16 lidí!

Vojenské cvičení
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
14.7. 2020 19:25
Téma:

Nejméně 16 lidí od neděle zahynulo při ozbrojených střetech na hranici Arménie a Ázerbájdžánu. Do bojů se zapojily i drony a těžké dělostřelectvo. Jde o největší násilný konflikt v regionu za několik posledních let.

Potyčky na neklidné hranici mezi oběma blízkovýchodními státy odstartovaly v neděli a postupně se do nich zapojily i drony a dělostřelectvo. Na obou stranách zahynulo nejméně 16 lidí, jednou z obětí je i ázerbájdžánský generál.

 

Podle britského Guardianu Ázerbájdžán přiznal ztrátu 11 vojáků a jednoho civilisty, Arménie potvrdila smrt čtyř příslušníků armády. Jablkem sváru je region Náhorní Karabach - oblast sice formálně patří Ázerbájdžánu, ale fakticky ji kontrolují Arméni, kteří mají podporu svého domovského státu.

 

 

Válka tu sice skončila už před 26 lety, ale konflikt o Náhorní Karabach stále přetrvává a snahy o jeho urovnání jsou neúspěšné. K potyčkám na sporné hranici tak dochází pravidelně. Aktuální střety jsou nejnásilnější od roku 2016. Obě země svorně tvrdí, že palbu zahájili vojáci druhého státu, oni ne.

TN.cz