Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

mrtví u lipska

Při útoku na německou synagogu zemřeli 2 lidé, Česko přijalo opatření

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 9.10. 2019 21:27

U synagogy v německém městě Halle, které se nachází poblíž Lipska, střílel ve středu sedmadvacetiletý Němec. Podle médií nejméně dva lidé zemřeli a další byli zraněni. Střelce policie dopadla.

Sedmadvacetiletý Němec Stephen B. měl zaútočit v kukle před synagogou ve městě Halle, které se nachází v Sasko-Anhaltsku. Útočník pálil ze samopalu. Hodil také granát na židovský hřbitov. Původně se mluvilo o více pachatelích, to policie k večeru vyvrátila. 

 

Během střelby zemřeli muž a žena. Dva zraněné odvezli lékaři do nemocnice. Policie útočníka zadržela. Jeho motivem měl být pravicový extrémismus, informoval deník Spiegel

 

"Vzhledem k současným událostem v Halle zvyšujeme ochranná opatření pro synagogu v Drážďanech a židovský hřbitov," uvedl pro deník Bild policejní mluvčí Thomas Heithner. Kromě Drážďan zvýšila policie také bezpečnost v Lipsku, Berlíně a Frankfurtu nad Mohanem. 

 

Zadržení muže u školky v Landsbergu

 

Nemocnice v Lipsku se připravovali na případný větší počet zraněných, zaměstnanci radnice museli opustit budovu, stejně jako žáci místních škol. V Halle zase lidé nesměli vycházet ven. Kontrola je posílena také na letištích a nádražích.

Německá policie pátrá po druhém z dvojice teroristů z Halle:

 

Bezpečnostní opatření zavedla také Česká republika. "Po střelbě ve východoněmeckém Halle Policie ČR přijala adekvátní opatření. Policisté budou ve zvýšené míře provádět kontroly v okolí židovských objektů či na pražském Letišti Václava Havla," napsala ve středu v podvečer Policie ČR na svém twitteru. Opatření ukončila krátce před půl desátou večer.

 

 

 

Starosta města Bernd Wiegand svolal štáb pro mimořádné události. Kromě Halle se měly ozval další výstřely v patnáct kilometrů vzdáleném Landsbergu. 

 

Místo dvou útoků

 

 

Ve středu také Státní úřad pro vyšetřování trestných činů provedl několik zásahů na pravicové extrémisty v několika spolkových zemích. "Zatím nemáme žádný důkaz, že by výstřely v Halle souvisely s nájezdy," řekla Bildu mluvčí úřadu. Případ si od policie převzala německá Federální prokuratura. 

 

Záběry jednoho ze střelců

 

K útoku si pachatel vybral největší židovský svátek Jom kipur.

GALERIE: Útok poblíž synagogy v německém Halle

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Útok poblíž synagogy v německém Halle - 1

 

TN.cz