Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

SLEDUJEME Útok v Uherském Brodě

Masakr v restauraci v Brodě! Devět mrtvých, útočník se zastřelil!

Uherský Brod
Zdroj: ČTK / Facebook

Dobrá zpráva! Žena, která přežila střelbu v restauraci Družba v Uherském Brodě, už je při vědomí. Lékaři ji probudili z umělého spánku, její stav je stabilizovaný. Při šíleném útoku zemřelo včera odpoledne osm lidí a střelec, který obrátil zbraň proti sobě.

Uherský Brod se vzpamatovává z jedné z nejděsivějších událostí v historii Česka. V úterý po poledni v restauraci Družba začal střílet 62letý muž a zabil osm lidí. Jeho útok přežila účetní, kterou dnes lékaři probudili z umělého spánku. Další informace o obětech najdete v tomto článku.

 

Incident měl pokračování ještě v noci, kdy se v domě zabarikádovala vrahova manželka. Musela proti ní zasáhnout policejní jednotka a následně ji záchranáři odvezli do nemocnice. Vývoj událostí po tragickém útoku sledujeme v on-line reportáži zde: 

 

On-line reportáž

SLEDUJEME: Masakr v restauraci v Brodě! Devět mrtvých, útočník se zastřelil!

17:45

Zřejmě duševně nemocný Zdeněk K. v Uherském Brodě v restauraci Družba zastřelil osm lidí, a když do budovy vtrhla policie, zabil i sám sebe. Drama tím ale ve městě neskončilo. Policisté totiž museli zasahovat i v útočníkově domě, kde se zabarikádovala jeho žena. Podívejte se ve zkratce na události posledních 24 hodin.

17:30

S vrahem se setkal tváří tvář, život mu přitom zachránil telefonát. Podívejte se na výpověď muže, který přežil.

16:59

"Policisté dorazili na místo, byli vystrojení neprůstřelnými vestami, které vozíme v našich služebních autech. Oba měli zbraň v ruce a přibližovali se k tomu prostoru. Je třeba si uvědomit, že pachatel měl situaci na rozdíl od nich zvládnutou a věděl, co se chystá. Zahájil na ně okamžitě palbu, policisté použili zákonné výzvy, na které pachatel nereagoval. Oba dva vyhodnocovali použití zbraně. Osoba ale střílela z protilehlého rohu restauračního zařízení, kryla se za barovým pultem a byla z ní vidět pouze hlava a ruka, která střílela ze střelné zbraně. Restaurace v té době byla plná různě ležících, sedících lidí, o kterých ti policisté nemohli vědět, jestli jsou živí, zranění nebo mrtví. Vyhodnotili proto situaci tak, že by nebyli schopni dotáhnout zákrok úspěšně do konce, a proto přivolali posily," uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.


ZNALI JSTE DALŠÍ OBĚTI ŠÍLENÉHO STŘELCE? Víte, kdo jsou jejich příbuzní? Dejte nám vědět na zpravy@nova.cz nebo volejte na 606 09 09 09. Děkujeme.

 

Podívejte se na záběry, jak policie vyváděla manželku střelce, která se v noci zabarikádovala v domě: 

 

 

 

Státní zástupce potvrdil, že mezi oběťmi je sedm mužů a jedna žena. Motiv 62letého střelce se vyšetřuje. Podle nepotvrzených informací měl muž psychické problémy. Před útokem údajně volal do jedné z českých televizí a stěžoval si na šikanu, kterou úřady údajně neřeší.

 

Na místo sřelby vyrazil včera i ministr vnitra Chovanec společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Podívejte se, jak vypadal zásah speciální policejní jednotky:

 

GALERIE: Zásah policistů při sřelbě v Uherském Brodě

1
/
16
Zdroj: TV Nova
Zásah policistů při střelbě v Uherském Brodě - 9

 

Byli jste svědky tragédie v Uherském Brodě? Znáte útočníka nebo oběti? Ozvěte se nám na adresu zprávy@nova.cz nebo volejte na linku 606 09 09 09

 

Střelec byl držitelem zbrojního průkazu. Policie nyní  potvrdila, že všech osm lidí zabil legálně drženou zbraní. Ministr vnitra Chovanec krátce po útoku na místě tragédie všechny ubezpečil, že se nejednalo o teroristický čin.

 

 

Podle starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara (KDU-ČSL) vpadl muž do restaurace a začal bezhlavě střílet. Když dorazili na místo policisté, ihned celé okolí uzavřeli. Poté vtrhli do restaurace, k ochromení útočníka použili policejní dělobuchy. Několik minut poté dovnitř vešlo zhruba dvacet záchranářů. Z výšky na situaci dohlížel policejní vrtulník. 

 

Podívejte se na fotografie zevnitř restaurace, kde se střílelo: 

GALERIE: Restaurace Družba

1
/
4
Zdroj: oficiální zdroj
Restaurace Družba - 1

 

 

Podle starosty Uherského Brodu bylo v restauraci ve chvíli, kdy do ní vtrhl střelec, asi dvacet lidí. Z místa byla odvezena jedna zraněná žena. "Utrpěla střelné poranění a ve vážném stavu byla převezena na ARO uherskohradišťské nemocnice," řekl ČTK mluvčí krajské záchranky Petr Olšan. Záchranná služba má podle něj na místě sedm posádek a také vrtulník.

 

Lékaři zraněnou ženu operovali. "Žena byla postřelena do hrudníku, zranění je vážné," řekla ČTK mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská.

 

 

Restaurace Družba, kde se střílelo, rozhodně bude nějakou dobu uzavřená. Policie v ní včera odpoledne a v noci na dnešek zajišťovala důkazy.

tn.cz / ČTK