Masakr ve škole

Střelce z Floridy obvinili. Ve vězení se prý bláznivě směje a zírá do zdi

Strůjce jedné z nejděsivějších masových vražd v historii Spojených států, Nikolas Cruz, který na střední škole ve floridském Parklandu, zastřelil 17 lidí, byl formálně obviněn. Za mnohonásobnou vraždu mu hrozí i trest smrti.

Velká porota obžalovala Cruze ze 17 úkladných vražd a 17 pokusů o vraždu. Ve středu byl formálně obviněn před soudem ve Ford Lauderdale, kde znovu jen hleděl do země a potvrdil pouze své jméno. Informuje o tom portál CNN.

 

Už dříve Cruzův obhájce prohlásil, že se mladík přizná, pokud nedostane trest smrti, což by znamenalo doživotí. Státní zástupce požaduje trest nejvyšší. Před soudem vypovídali i manželé, kteří se Cruze po smrti matky ujali.

 

Střelce umístili policisté na samotku ve vazební věznici. Cruz podle nich často "sedí a dívá se do zdi", poté se nepochopitelně směje nebo čte Bibli. Měl jednu "rodinnou návštěvu". S policií prý spolupracuje, vyhýbá se ale očnímu kontaktu.

 

Sněmovna reprezentantů už v reakci na masakr v Parklandu schválila návrh zákona, který na Floridě zvyšuje věkovou hranici pro nákup všech typů zbraní z 18 na 21 let. Úpravu legislativy už před dvěma dny při hlasování stvrdili také floridští senátoři.

 

 

Nikolas Cruz vniknul 14. února na střední školu Marjory Stoneman Douglas ve floridském Parklandu. Probíhalo odpolední vyučování, když se rozezněl požární poplach. 19letý bývalý student tak vylákal žáky z učeben na chodby.

 

Vybaven kouřovými granáty, desítkami nábojů a automatickou puškou AR-15 začal Cruz do davu střílet, pak se dal na útěk. Dvanáct lidí zastřelil přímo ve škole, další tři venku. Dva zranění podlehli ranám v nemocnici. Dalších 17 lidí bylo zraněno.

epa TN.cz