Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vražda na sídlišti

Střelec z Chomutova dostal 12,5 roku. Tvrdil, že jen bránil lidi

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na 12,5 roku do vězení Petra Bendu, který měl loni na sídlišti v Chomutově zastřelit muže. Ten podle Bendy najížděl dodávkou do lidí na chodníku. Za vraždu mu hrozilo až 20 let za mřížemi.

Na chomutovském sídlišti se střílelo loni na konci května. Bývalý dozorce, který držel zbraň legálně, podle rozsudku zastřelil 34letého Roma za volantem dodávky. Benda vypověděl, že muž v noci najížděl do lidí a naboural i několik zaparkovaných aut.

 

"Okamžitě mi naběhly ty hnusy, co se dějí, útoky auty a další útoky. Rozhodl jsem se, že půjdu ven těm lidem pomoci. Zbraň jsem si vzal, protože jsem chtěl chránit lidi," popsal u soudu. Po střelbě počkal na policii, k činu se přiznal.

 

"Obžalovaný nijak nezjišťoval, zda komukoliv hrozí nebezpečí, ale okamžitě zaujal pozici ke střelbě a do auta vyprázdnil celý zásobník. Automobil v okamžiku střelby neohrožoval nikoho," odmítl Bendovo vyjádření soudce Jiří Bednář. Na muže měl vystřelit hned třináctkrát.

 

 

Benda dostal trest na spodní hranici sazby, za vraždu mu hrozilo až 20 let vězení. Za mřížemi by měl podle verdiktu krajského soudu strávit 12,5 roku, pozůstalým musí také vyplatit 2,5 milionu korun a nesmí deset let držet zbraň. Rozsudek není pravomocný, Benda se na místě odvolal.

 

epa TN.cz