Střepiny 17. 3.

Téma:

Dvě zavražděná batolata v rozmezí tří týdnů. Kdo všechno mohl tragédiím zabránit a jakou šanci na pomoc mají týrané děti v Česku? Fatální nedostatky ve znalostech novodobých dějin českých studentů. Otestovali jsme dvě stě z nich napříč republikou, co na jejich výsledky říká ministr školství? A pád Boingu 737 MAX a debaty o bezpečnosti létání. Jak se kontrolují letouny před vzletem a je ve vzduchu stále bezpečněji než na silnicích?

Únorový převrat, pražské jaro nebo třeba sametová revoluce. To jsou základní milníky české novodobé historie. I když je znalost dějin klíčem k pochopení dnešního světa i základ pocitu národní hrdosti, vědomosti školáků o zlomových momentech jsou bídné. Otestovali jsme bezmála dvě stě studentů napříč republikou. Podívejte se, jak dopadli, proč jim i základní znalostí často chybějí i proč nefunguje systém výuky dějepisu v našem školství.  

 

Dvě zavražděná batolata. Tragédie, které od sebe dělí patnáct dní a necelých sto kilometrů, které ale spojuje neuvěřitelná krutost i sousedská nevšímavost. Kdo všechno mohl vraždám zabránit a proč to nikdo neudělal? Kde je hranice mezi občanskou povinností a udavačstvím?

 

 

Krvavý teroristický čin na Novém Zélandu, otřásl celým světem. Bohužel mezi uživateli sociálních sítí se v Česku našli tací, kteří pachatele a otřesný teror chválili. Jde samozřejmě o trestný čin a policie oznámila, že pisatele bude stíhat. Ve Střepinách můžete vidět bolest, kterou prožili a prožívají obyvatelé ve městě Christchurch. Pokud se někdo z autorů podobných příspěvků dívá, ať se nad svých chováním zamyslí.

 

 

Tragická nehoda Boeingu 737 MAX, která minulé pondělí stála život 157 lidí, opět otevřela otázku bezpečnosti civilní letecké dopravy. Více než čtyři desítky zemí zakázaly tyto stroje používat a stejné doporučení vydal i výrobce. Kdo a jak ručí za bezpečnost cestujících?

 

Archiv Střepin najdete ZDE.

TN.cz/vem